“Ishin 6 ditë të rrezikshme”, kryebashkiaku i Maripolit rrëfen si u mor peng nga forcat ruse

17:24 18/04/2022

Kryebashkiaku ukrainas i Mariupolit, Ivan Fedorov ka përshkruar përjetimet e tij gjatë periudhës kur është marrë peng nga forcat ruse muajin e kaluar.

“Ishin gjashtë ditë të rrezikshme, sepse e kuptova se për rusët, jeta ime dhe jeta e civilëve vlenin zero. Ata erdhën tek unë natën me pesë ose shtatë ushtarë”, u shpreh Fedorov.

Fedorov shtoi se sipas tij ushtarët ruse kishin dashur që ta bënin shembull, teksa ka thënë se është përballur me tortura psikologjike dhe jo fizike.

“Ushtarët rusë supozuan se do të mirëpriteshin, por nuk u mirëpritën dhe kjo është arsyeja pse rusët ishin shumë, shumë të zemëruar,” tha ai.

Kryetari i bashkisë së qytetit të rrethuar të Ukrainës tha se tanimë ndodhet në Romë pasi u lirua në një shkëmbim të burgosurish, duke shtuar se është ende në kontakt të vazhdueshëm me njërëzit në Mariupol.

“Civilët atje nuk kanë ushqim apo farmaci në dispozicion dhe nuk është e sigurt të ecësh në rrugë”, tha ai./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts