Ishte planifikuar ndezja e konfliktit? Si bankat ruse importuan 5 mld dollarë disa ditë para grumbullimit të forcave ushtarake në kufi për t’u shpëtuar sanksioneve nga Perëndimi

Teksa frika e një luftë të re ka përfshirë Europën me tensionet Rusi-Ukrainë, të dhëna të tjera dalin në dritë.

Agjencia ruse e vlerësimit ACRA ka bërë me dije se bankat e vendit importuan 5 miliardë dollarë kartëmonedha në valutë të huaj në dhjetor, nga 2.65 miliardë dollarë një vit më parë, si një hap parandalues ​​në rast sanksionesh që krijojnë kërkesë në rritje. Dollarët dominojnë tradicionalisht importe të tilla, të cilat, së bashku me monedhat e tjera, shumë rusë pëlqejnë t’i mbajnë si një mbrojtje kundër çdo rënie të vlerës së rublës ose rritje të inflacionit, të dyja rezultate të mundshme të sanksioneve të huaja.

Valery Piven, drejtor i lartë në ACRA, i tha Reuters se llogaritjet e bazuara në raportet teknike që bankat dorëzojnë në bankën qendrore të Rusisë çdo muaj treguan se ato kishin importuar gjithashtu 2.1 miliardë dollarë në kartëmonedha të huaja në nëntor. Shtetet e Bashkuara janë duke shqyrtuar sanksione të reja kundër Rusisë, duke propozuar heqjen e disa prej bankave të saj kryesore nga transaksionet në dollarë dhe reduktimin e aftësisë së tyre për të shërbyer detyrimet në dollarë, thanë burimet për Reuters.

“Raporti i aktiveve dhe detyrimeve të mbajtura nga bankat rregullohet nga banka qendrore dhe (aktualisht) nuk shkakton shqetësim. Rritja e importeve (forex) lidhet më shumë me një rritje të mundshme të kërkesës për valutë të gatshme”-tha Piven.

Banka Qendrore e Rusisë nuk pranoi të komentojë. Por bankat e vendit importojnë rregullisht valuta të huaja në para për të plotësuar kërkesën e klientëve për dollarë ose euro të nevojshme për udhëtime jashtë shtetit ose në rast rrethanash të paparashikuara.

Llogaritë korrespondente

Pavarësisht frikës së shtuar për një konflikt ushtarak në Ukrainë , importet e këmbimit valutor në dhjetor janë ende shumë më pak se 18 miliardë dollarët e sjellë në Rusi në fund të vitit 2014, kur rubla ishte në rënie të lirë pas aneksimit të Krimesë nga Moska.

Rusia mohon se ka në plan të sulmojë Ukrainën

Rreth gjysma e totalit të aktiveve dhe detyrimeve të huaja bankare të Rusisë, ose rreth 100 miliardë dhe 70 miliardë dollarë, respektivisht, mbahen në dollarë amerikanë, tregojnë të dhënat e bankës qendrore. Kjo është ulur nga rreth 80% në 2002 dhe 70% në fillim të 2014.

Bankat kryesore ruse Sberbank, VTB, VEB dhe Gazprombank, të cilat u përmendën në raportin e Reuters të hënën si objektiva të mundshëm të sanksioneve të dollarit, nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

Ministria ruse e financave nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Në përgatitje për sanksionet e mundshme mbi transaksionet në dollarë, të lëshuara për herë të parë nga zyrtarët amerikanë disa vite më parë, bankat më të larta ruse hapën llogari korrespondente mes tyre, duke i lejuar ata të lëvizin dollarët brenda vendit, kanë thënë burimet, me kusht që të paktën një huadhënës i madh të jetë i paprekur nga sanksionet.

“Ne jemi të vetëdijshëm se Uashingtoni po punon vazhdimisht në hartimin e sanksioneve të reja,” u tha gazetarëve të hënën zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, duke shtuar se ishte e vështirë të bëhej komente të mëtejshme.

Ministria e financave e Rusisë tha javën e kaluar se do të siguronte që të gjitha detyrimet bankare, përfshirë në valuta të huaja, të respektoheshin nëse sanksionet godasin sektorin financiar, ndërsa tha se do të kishte paqëndrueshmëri të përkohshme të tregut.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.