“Ishulli i vogël duhet të përgatitet”, analiza e “The Times”: Mes kërcënimeve nga fqinji i tij, në të ardhmen Tajvani mund të përballet me Kinën!

ishulli i vogel duhet te pergatitet analiza e the times mes kercenimeve nga fqinji i tij ne te ardhmen tajvani mund te perballet me kinen
ishulli i vogel duhet te pergatitet analiza e the times mes kercenimeve nga fqinji i tij ne te ardhmen tajvani mund te perballet me kinen

“Ishulli duhet të përshtatë strategjinë e tij të mbrojtjes mes kërcënimeve nga fqinji i tij shumë më i madh”, shkruan Richard Lloyd Parry, transmeton The Times.

Situata mes Tajvanit dhe Kinës është shfaqur e tensionuar. Tashmë si pasojnë e përplasjeve në distancë, duket se ushtria Tajvaneze do të marrë pjesë në stërvitjet e luftës gjatë këtij viti.
Në harta dhe në fotografitë satelitore, ishulli i Tajvanit i ngjan një karkaleci të trashë nën barkun e një balene të madhe. 

Krahasuar me Kinën, e cila e pretendon atë si territorin e saj, Tajvani ka më pak se 0.4 për qind të sipërfaqes së tokës dhe nën 2 për qind të popullsisë.

Përtej ngushticës së Tajvanit, 170,000 trupa tajvaneze përballen me më shumë se dy milionë anëtarë aktivë të Ushtrisë Çlirimtare Popullore (PLA). E megjithatë në një konfrontim të tensionuar ushtarak që ka zgjatur për 73 vjet, Tajvani ka rezultuar i pamundur të gëlltitet.

Por në muajt e fundit balena kineze ka filluar të duket më shumë si një peshkaqen që rrotullohet.

Që nga viti i kaluar, forcat ajrore të Kinës kanë kryer manovra ajrore intensive pranë hapësirës ajrore të Tajvanit , e cila ka një qeveri të zgjedhur në mënyrë demokratike dhe vetëqeverisëse.

Në gusht, Pekini reagoi ndaj një vizite solidariteti në Taipei nga Nancy Pelosi, kryetare e Kongresit të SHBA, duke mbajtur stërvitje detare në ngushticën e Tajvanit dhe duke gjuajtur raketa mbi ishull.

Të dielën, Partia Komuniste Kineze do të fillojë Kongresin e saj pesëvjeçar nga i cili presidenti Xi , kreu i partisë, pritet të dalë më i fortë se kurrë.

Ribashkimi i Tajvanit, me forcë nëse është e nevojshme, është thelbësore për “Ëndrrën kineze” të Xi për “përtëritjen” kombëtare deri në mesin e shekullit.

Një nga kandidatët kryesorë për të marrë drejtimin e ushtrisë kineze, gjenerali Lin Xiangyang, është komandanti i teatrit lindor dhe drejtoi ato ushtrime kërcënuese në gusht, p or pushtimi rus i Ukrainës , dhe ndryshimi i pozicionit të Uashingtonit, i ka komplikuar llogaritjet se si do të niste një pushtim i Tajvanit, si mund të zmbrapset dhe si do të reagonte pjesa tjetër e botës.

Për dekada të tëra, zgjidhja për mbrojtjen e Tajvanit dukej e drejtpërdrejtë – për të marrë armët më të avancuara dhe më të fuqishme për të përputhur dhe mposhtur kundërshtarin.

Kina mund të ketë më shumë personel, por me trajnime të nivelit të lartë dhe pajisjet më moderne – avionë luftarakë, tanke dhe raketa, Tajvani mund të mbajë të vetën.

Qeveria e ishullit kishte një furnizues të gatshëm të këtyre në formën e SHBA-së, e cila ka një politikë të ndërlikuar ndaj ishullit.

Që nga viti 1979, qeveria amerikane e ka njohur zyrtarisht qeverinë komuniste të Pekinit si qeveri legjitime të Kinës.

Ligji amerikan, megjithatë, e detyron gjithashtu t’i sigurojë Tajvanit mjetet e nevojshme për mbrojtjen e tij.

Raketat Stinger dhe Javelin që shkatërruan goditjen e blinduar ruse drejt Kievit, raketa Neptun që fundosi anijen Moskva në Detin e Zi dhe dronët që vazhdojnë të sulmojnë pushtuesit në lindje dhe jug të Ukrainës janë të gjitha të lira, krahasuar me F-16 avionë luftarakë dhe tanke Abrams.

Izolimi gjeografik i Tajvanit, i mbrojtur nga kontinenti nga 100 milje dete të trazuara, i jep asaj avantazhe që i mungojnë Ukrainës.

Një mbrojtje asimetrike do të investonte në mina detare, raketa kundër anijeve me bazë tokësore dhe qindra anije të vogla lëshuese raketash, në vend të anijeve të mëdha detare, për të hequr mjetet lundruese amfibe ndërsa afrohen në vendet e uljes. Ai do t’i pajiste trupat me mjete të vogla të lehta për sulme rrufe dhe me armë për një periudhë të gjatë lufte guerile.

Një sulm kinez në Tajvan mund të marrë forma të ndryshme, duke përfshirë sulmet kibernetike, bombardimet me raketa dhe një bllokadë të zgjatur detare.

Por nëse Kina synon të vendosë Tajvanin nën kontrollin politik, ajo në një moment duhet të pushtojë fizikisht ishullin.

Kjo mund të jetë një ushtrim jashtëzakonisht i kushtueshëm, në aspektin njerëzor por edhe politik.

Kina nuk ka shkuar në luftë që nga përleshjet kufitare me Vietnamin në vitin 1979 dhe vendi ka ndryshuar që atëherë.

“Shumica e ushtarëve kinezë vijnë nga familje me një fëmijë,” thotë Michael Cole – një analist, me qendër në Taipei,

Pyetja e madhe pa përgjigje në lidhje me mbrojtjen kundër sulmit kinez është roli i SHBA.

Uashingtoni ka shmangur më parë një angazhim për të mbrojtur ishullin, një “paqartësi strategjike” që kishte për qëllim të fuste dyshime në mendjet kineze, duke dekurajuar tajvanezët që të shpallnin hapur pavarësinë.

Presidenti Biden, megjithatë, ka thënë vazhdimisht se do të dërgonte trupa për të luftuar një pushtim kinez.

Nuk dihet nëse presidenti i ardhshëm do të ketë të njëjtën pikëpamje, kështu që, ndërkohë, Tajvani duhet të përgatitet për të mbrojtur veten.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts