Islanda mbyll ambasadën e saj në Moskë

Islanda ka mbyllur sot ambasadën e saj në Moskë. Të gjitha tabelat e informacionit në ndërtesën e ambasadës në Khlebny Lane janë çmontuar dhe flamuri i vendit është hequr nga shtiza.

Mediat e huaja shkruajnë se godina është boshatisur tre ditë më parë, shkruajnë mediat e huaja.

Më 9 qershor, në faqen e internetit të qeverisë islandeze u shfaq një mesazh që Islanda kërkon që Rusia të kufizojë aktivitetet e ambasadës së saj në Reykjavik dhe të ulë nivelin e përfaqësimit diplomatik. Sipas deklaratës, Ministri i Jashtëm islandez Thordis Kolbrun Reykfjord Gylfadottir gjithashtu vendosi të pezullojë ambasadën në Moskë nga 1 gushti.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts