Itali, kishat dhe muzetë qendra vaksinimi antiCovid-19

Italia ka një plan ambicioz për të shpejtuar fushatën e saj të vaksinimit kundër Covid-19 dhe për këtë arsye po përdor vende të pazakonta si kishat dhe muzetë për të administruar injeksionet.

Gazeta ”Corriere della Sera” njoftoi se venecianĂ«t do tĂ« vaksinohen nĂ« ”vaporeto”, njĂ« taksi uji, dhe nga sot do tĂ« vendoset njĂ« vend i caktuar pĂ«r tĂ« administruar inokulimet tek ata mbi moshĂ«n 80 vjeç.

Në Monza, Lombardi, do të përdoren ambientet në tribunën e garave me motor.

NĂ« Napoli, nĂ« ItalinĂ« e Jugut, nga ana tjetĂ«r, disa muze po bashkohen, sipas raporteve. Disa nga njerĂ«zit e vaksinuar mbase mund tĂ« kalojnĂ« periudhĂ«n e pushimit pas vaksinimit  midis pikturave.

Në Siçili po zhvillohej një fushatë vaksinimi në shumë kisha katolike dhe famulli. Siçilianët mund të merrnin pjesë në ritualet e kishës dhe të vaksinoheshin në të njëjtën kohë.

Përfaqësuesit e rajonit dhe kishës kishin bërë një marrëveshje të veçantë për këtë.

Italia i ka vendosur vetes qëllimin e vaksinimit të 80% të popullsisë deri në fund të verës, pra në shtator.

Deri më tani, më shumë se 11 milionë doza janë administruar në vendin me 60 milionë banorë.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *