Italia dhe Gjermania tërheqin trupat nga Afganistani

14:33 01/07/2021

Rreth 50 mijë trupa ushtarake u larguan nga vendi i shkatërruar nga lufta pas 20 vitesh

Gjermania dhe Italia kanĂ« tĂ«rhequr ushtarĂ«t e tyre nga Afganistani, duke i dhĂ«nĂ« fund pothuajse dy dekadave tĂ« vendosjes nĂ« vendin e shkatĂ«rruar nga lufta. 

Italia ka pasur rreth 50,000 trupa nĂ« Afganistan gjatĂ« 20 viteve tĂ« fundit. Prej tyre, 53 janĂ« vrarĂ« dhe 723 janĂ« plagosur. Shteti italian ishte njĂ« nga pesĂ« vendet mĂ« tĂ« pĂ«rfshira nĂ« Afganistan sĂ« bashku me Shtetet e Bashkuara, TurqinĂ«, BritaninĂ« dhe GjermaninĂ« si pjesĂ« e “MbĂ«shtetjes sĂ« Vendosur”.

[embedded content]

Dhjetëra ushtarë zbarkuan në aeroportin ndërkombëtar të Pizës nga Herati. Gjithashtu edhe Gjermania njoftoi tërheqjen e saj ushtarake pa shumë bujë, menjëherë pasi 250 ushtarët e fundit gjermanë u transferuan nga baza e tyre në veri të Afganistanit.

PĂ«rfaqĂ«suesi i lartĂ« civil i NATO-s nĂ« Afganistan, Stefano Pontecorvo, siguroi afganĂ«t pĂ«r angazhimin e vazhdueshĂ«m tĂ« aleancĂ«s. Shtetet e Bashkuara dhe NATO planifikojnĂ« tĂ« tĂ«rheqin plotĂ«sisht ushtarakĂ«t e tyre deri mĂ« 11 Shtator nĂ« pĂ«rputhje me urdhrat e Presidentit tĂ« SHBA, Joe Biden. 

Luftimet janĂ« rritur nĂ« tĂ« gjithĂ« Afganistanin, qĂ«kur forcat ndĂ«rkombĂ«tare tĂ« drejtuara nga SHBA filluan tĂ« largoheshin. KryengritĂ«sit talebanĂ« pretendojnĂ« tĂ« kenĂ« kapur mĂ« shumĂ« se 100 nga 419 rrethet e vendit brenda dy muajve tĂ« fundit.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.