Italia drejt legalizimit të kanabisit

15:46 03/07/2022

E majta propozon pr/ligj të ri. Të djathtët kundër

Në parlamentin italian kanë nisur diskutimet mbi një projektligj të propozuar nga qendra e majtë dhe 5 Yjet për legalizimin e kanabisit për qëllime vetjake.

Projektligji parashikon pĂ«rdorimin me doza tĂ« ulĂ«ta tĂ« hashashit dhe mbjelljen e jo mĂ« shumĂ« se 4 rrĂ«njĂ«ve. PĂ«r ata qĂ« pĂ«rdorin, mbjellin ose trafikojnĂ« mĂ« shumĂ« propozohet 6 muaj deri nĂ« 4 vite burg dhe gjobĂ« 10 mijĂ« Euro. 

Por ky projektligj ka vënë në vështirësi qeverinë e Mario Dragit. Koalicioni i djathtë i kryesuar nga Mateo Salvini është kategorikisht kundër këtij ligji, madje kërcënon me rrëzimin e qeverisë, nëse miratohet ai që konsiderohet si ligj xhungle.

Edhe qeveria shqiptare po shqyrton mundësinë e legalizimit të kanabisit, por kjo vetëm për qëllime mjekësore. Drafti paraprak është hedhur për konsultime dhe pritet që të miratohet së shpejti.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.