Italia kalon 100 mijë viktimat nga Covid-19, rreth 14 mijë raste të reja në 24 orë

ITALI

Italia vijon të ketë shifra të larta ditore të rasteve me Covid-19. Në 24 orët e fundit në shtetin fqinj janë regjistruar 13 902 në 184.684 tamponë të kryer.

Ditën e sotme vendi tejkaloi pragun e zi të 100 mijë viktimave, një vit pas fillimit të përhapjes së virusit të SARS-CoV-2. Italia është vendi i parë në Europë që kalon këtë shifër.

Autoritetet italiane njoftuan për 318 viktima në 24 orët e fundit, ndërkohë që dje ishin 207. Në ulje numri i të infektuarve, 13902, rezultat i një numri pothuajse të përgjysmuar testimesh gjatë ditës së dielë.

Ndërkohë, ekziston mundësia që vendi të mbyllet totalisht për tri javë, për të favorizuar fushatën e vaksinimit masiv të popullsisë, por deri më tani ekzekutivi i Mario Draghi nuk është shprehur zyrtarisht.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *