Italia lehtëson shtetrrethimin e natës pas rënies së infektimeve me Covid-19

Italia po lehtëson shtetrrethimin natën për shkak të rënies së normave të infeksionit dhe, për aq sa është e mundur, planifikon ta përfundojë atë më 21 qershori, deklaruan autoritetet bashkiake të Romës pas konsultimeve mes kryeministrit Mario Draghi dhe zyrtarëve të qeverisë.

Në të ashtuquajturat zona të verdha italiane, ku ekziston një rrezik i moderuar i koronavirusit, ndalimi i orarit do të kthehet me një orë, në orën 23:00 në vend të orës 22:00 dhe nga 7 qershori, një orë tjetër zgjatet deri në mesnatë.

Roma zyrtare ofroi mundësinë për të hequr tërësisht shtetrrethimin nga 21 qershori.

Në qershor, shumë nga 20 rajonet e Italisë gjithashtu do të shpallen zona të bardha, që do të thotë pothuajse asnjë kufizim për koronavirusin.

Italia ka lehtësuar gradualisht masat për javë të tëra, paralelisht me rënien e niveleve të infeksionit.

Që nga e hëna, vendi me 60 milionë banorë ka regjistruar më pak se 3 500 infeksione të reja me koronavirus brenda 24 orësh.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *