Italia nuk do të vërë veton ndaj sanksioneve për energjinë ruse, por ka një ‘kusht’ për BE-në

Italia do të vazhdojë përpjekjet e saj për të ulur varësinë e saj nga nafta dhe gazi rus si një përgjigje ndaj pushtimit të Ukrainës, pavarësisht shqetësimeve për rritjen e kostove të karburantit, tha për CNN ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio, raporton CNN.

“Kostoja e energjisë është shqetësimi ynë i parë për momentin”, por Italia “nuk do të vendosë asnjë veto ndaj këtyre sanksioneve që prekin energjinë,” tha Di Maio të mërkurën.

“Ka biznese, për shembull, që paguajnë 400% më shumë për energjinë elektrike. Në këtë moment në kohë, ne duhet të ndalojmë atë spekulim që po ndodh duke vendosur një tavan në çmimet e energjisë,” tha Di Maio për CNN.

“Ne po përpiqemi ta kalojmë këtë përmes BE-së dhe nëse mund ta bëjmë këtë përmes bursës evropiane të energjisë, do të jemi në gjendje të paktën të stabilizojmë rritjen e çmimeve për familjet. Ne sigurisht do ta paraqesim atë përpara Këshillit Evropian të ardhshëm”.
Komentet e Di Maio vijnë pasi kryeministri italian Mario Draghi njoftoi të hënën se një marrëveshje fillestare ishte arritur për të rritur importet e energjisë nga Algjeria pas një takimi me presidentin e vendit Abdelmadjid Tebboune në Algjeri.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts