Italia vazhdon betejën me zjarret/ Digjen mushkëritë e gjelbra të Palermos, flakët rrethojnë kishën, bllokohen qindra besimtarë

Një natë e gjatë zjarresh ishte mbrëmja e kaluar në provincën e Palermos, Itali. Madonie po digjet ndërsa flakët shpërthyen në zonën Petralie dhe në zonën Geraci Siculo.

Shumë njerëz kanë humbur bizneset dhe kanë parë flakët të arrijnë në shtëpitë e tyre. Zjarrfikësit dhe personeli i mbrojtjes civile punojnë në zonë. Zjarret kanë përfshirë edhe zonën e Monreale.

Ish manastiri i Etërve të Reformuar në Petralia Sottana, në Madonie, u evakuua për shkak të zjarreve. Struktura e shekullit të 17 -të tani strehon zyrat e ASP dhe një RSA, një vendbanim shëndetësor i asistuar. Mysafirët e RSA u morën dhe u vendosën në objekte të tjera në zonë. Zjarri, i cili filloi nga zona e spitalit Madonna dell’Alto, më pas mori një drejtim drejt malit dhe drejt zonave të pakalueshme të pyllëzuara. Gjatë gjithë ditës automjetet kanadeze dhe të mbrojtjes civile dhe zjarrfikësit ishin në aksion.

Italiiiii

Zjarri që ka prekur për disa ditë, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme në trashëgiminë e mjedisit dhe peizazhit, pylli me pisha i Siano, një nga mushkëritë e gjelbra të Catanzaro, u ndez në mbrëmjen e vonë të ditës së djeshme.

Flakët po përparojnë në disa fronte dhe tymi disa herë dje përfshiu zonën veriore dhe qendrën e kryeqytetit. Zjarre të tjerë të mëdhenj janë duke u zhvilluar në këto orë në Tiriolo, në zonën e fshatit Pratora, në Simeri Crichi dhe në kodrat e Zagarise në Presila Catanzarese.

Kisha e Polsi, në komunën e San Luca (Reggio Calabria), është “pothuajse e izoluar” dhe për këtë arsye besimtarët detyrohen të kthehen. Në kabinën e pagesave besimtarët u bllokuan nga pylli, sepse kalimi është shumë i rrezikshëm.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.