Italianët ndër më të pasurit në botë/ 13 miliarderë të rinj hyjnë në listën e Forbes, ja kush janë 10 manjatët që mbajnë kryesimin, mes tyre edhe Berlusconi (EMRAT)

Në 21 muajt e pandemisë Covid-19  pikërisht nga marsi 2020 deri në nëntor 2021, 13 miliarderë të rinj italianë hynë në listën e Forbes të njerëzve më të pasur në botë teksa një million persona “zhyten në varfëri”. 40 miliarderët më të pasur italianë  ​​zotërojnë ekuivalentin e pasurisë neto të 30% të italianëve më të varfër.

Ndër hyrjet e reja janë trashëgimtari i Agnelli, John Elkann, me dy miliardë dollarë pasuri personale; Sergio Stavanato (1.9 miliardë);  Giuliano dhe Marina Caprotti (1.7 miliardë secili); manjatët e çelikut Antonio dhe Emma Marcegaglia (1.4 miliardë secili); dhe, të gjithë mbi një miliard: mbreti i teknologjisë Nerio Alessandri, manjati i MAPEI Simona Giorgetta, mbreti i lodrave Enrico Preziosi dhe mbretërit e kimikateve Marco dhe Veronica Squinzi, gjithashtu nga MAPEI.

Këtu janë top 10 e italianëve më të pasur, sipas Forbes:

Italiani më i pasur nga të gjithë është Giovanni Ferrero, i lindur në vitin 1964, që nga viti 2011 ai është drejtor i vetëm i industrisë së ëmbëlsirave të familjes Ferrero, shtëpia e Nutella-s dhe shumë markave të tjera të ëmbëlsirave në mbarë botën.

Pasuritë e trashëgimtarit dhe administratorit të grupit piemonte nga Alba (i lindur nga një pastiçeri e vogël dhe intuita e pastës së lajthisë si zëvendësues i kakaos, që në kohë lufte ishte e pakët) vlerësohen nga Forbes në 35.1 miliardë dollarë. Një pasuri që i dha pozitën e 40-të në renditjen e njerëzve më të pasur në planet.

G1

Njeriu i dytë më i pasur në Itali dhe i 62-ti në botë në listën e Forbes është Leonardo Del Vecchio , themeluesi dhe presidenti i Luxottica. Industria e syzeve tani quhet Essilux, pas bashkimit të grupit francez të spirales Essilor. Pasuria e Del Vecchio-s në vitin 2021 u rrit nga 16.1 në 2020 në 25.8 miliardë dollarë.

Del Vecchio ka vite që luan një rol të rëndësishëm në financat italiane, siç dëshmohet nga roli kritik dhe aktiv në menaxhimin e grupit Assicurazioni Generali, një ngjarje që zë qendër në javët e para të 2022.

G2

Në podiumin e miliarderëve italianë, sipas Forbes, është edhe Stefano Pessina, president ekzekutiv i farmacisë shumëkombëshe Ëalgreens Boots Alliance . Me asetet e saj prej 9.5 miliardë dollarësh, pessina është në vendin e tretë në renditje, por në fakt po bie në renditjen e Forbes: në vitin 2020 ishte në vendin e 133 (me 10.2 miliardë dollarë), ndërsa tani zë numrin 234.

G3

Vendin e katërt e zë një grua, e para në renditjen e miliarderëve italianë: Massimiliana Landini Aleotti , pronare e kompanisë farmaceutike Menarini, është gruaja më e pasur në vend. Me asete prej 9.4 miliardë lekë (nga 6.6 në 2020) ai është personi i 256-të më i pasur në botë, një hap larg podiumit të miliarderëve italianë.

G4

Nga 8.9 miliardë në 2020, Giorgio Armani, stilisti dhe themeluesi i kompanisë së modës Armani, ra në një pasuri prej 7.7 miliardë dollarësh në fund të vitit 2021 . Pozicioni i saj ra nga e katërta në të pestën në Itali dhe në vendin e 323-të në botë.

G5

Pozicioni i gjashtë për Silvio Berlusconin, për një kohë të gjatë numri një i Mediaset dhe Mondadori dhe për vite me radhë në politikë, pas “zbritjes në fushë” të famshme në 1994 me partinë që ai themeloi, Forza Italia. Pasuria e tij arrin shumën e majme prej 7.6 miliardë dollarësh (rritur nga 5.3 dy vjet më parë) dhe i jep atij pozicionin e 327 në renditjen e “scroungers” të botës së Forbes.

Ber

Në vendin e shtatë janë Augusto dhe Giorgio Perfetti (me 5.1 miliardë dollarë pasuri). Dy vëllezërit janë pronarë të Perfetti Van Melle , gjigantit italo-holandez të ëmbëlsirave që kontrollon markat si Mentos, Chupa Chups dhe Golia.
Grupi kishte një qarkullim prej më shumë se 2.5 miliardë dollarë në 2018. Vëllezërit Augusto dhe Giorgio Perfetti trashëguan biznesin e ëmbëlsirave të Lainate (afër Milanos) nga babai i tyre Ambrogio dhe xhaxhai Egidio. Fillimisht prodhonte çamçakëz dhe tani kontrollon markat e njohura si Brooklyn, Vigorsol, Happydent. Perfetti bënë hapin duke blerë kompaninë holandeze Van Melle në 2001. Në vitin 2006 ata përfunduan blerjen e Chupa Chups spanjolle. Augusto dhe Giorgio kanë vite që jetojnë në Zvicër dhe nuk janë më të përfshirë në drejtimin e drejtpërdrejtë të grupit.

Ve

Në vendin e tetë është Piero Ferrari (ai ka një pasuri prej 5.5 miliardë dollarësh) , djali i Enzos dhe pronar i 10.2% të kompanisë së themeluar nga babai i tij si dhe president i Ferretti, gjiganti i jahteve super luksoze. Ajo zë vendin e 705 në mesin e njerëzve më të pasur në botë sipas Forbes .

Rt

Gustavo Denegri , president i DiaSorin , një bioteknologji që prodhon komplete reagentësh të përdorur gjerësisht në dy vitet e pandemisë Covid, ka një pasuri prej 5.4 miliardë lekë. Ai është njeriu i nëntë në Itali dhe i 550-ti në botë mes super të pasurve.

67

Vendi i dhjetë, për të mbyllur top 10-shen italiane, për Luca Garavoglia, president i Campari, dhe asetet e tij prej 5.2 miliardë dollarësh . Forbes e vendos atë në pozitën numër 680, duke u rritur falë edhe bumit botëror të aperitivëve.

Sy

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *