Iu bë atentat me armë zjarri, kush është kryeministri sllovak, Robert Fico! Dha dorëheqjen në vitin 2018 dhe u rikthye sërish shtatorin e vitit të kaluar

iu be atentat me arme zjarri kush eshte kryeministri sllovak robert fico dha doreheqjen ne vitin 2018 dhe u rikthye serish shtatorin e vitit te kaluar































Kryeministri Robert Fico, te cilit sot (15 maj) iu be atentat me arme zjarri, është rikthyer në pushtet në Sllovaki pas zgjedhjeve të shtatorit, në krye të një koalicioni populist-nacionalist.

fico 1

59-vjeçari udhëhoqi partinë e krahut të majtë, Smer-SSD, dhe fitoi me premtimet për të ndalur ndihmat ushtarake për Ukrainën, por ka mohuar se është pro-rus.

Fico u detyrua të dorëhiqej si kryeministër pas vrasjes së gazetarit hulumtues Jan Kuciak në vitin 2018.

“Nëse Smeri hyn në Qeveri, nuk do të dërgojmë asnjë municion në Ukrainë”, pati thënë Fico gjatë fushatës.

Ky premtim, dhe zotimi për të refuzuar vënien e sanksioneve ndaj Rusisë, patën shkaktuar zemërim duke e krahasuar Ficon me kryeministrin populist hungarez, Viktor Orban.

Fico u plagos të mërkurën. Ai është dërguar në spital. Ngjarja ndodhi pas mbledhjes së kabinetit. Dyshohet se ai është plagosur në bark dhe gjoks.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts