“Izium tani është çliruar”/ CNN brenda qytetit të rimarrë nga Ukraina pas muajsh pushtimi nga Rusia

CNN sjell një pasqyrim të situatën brenda një qytetit të rimarrë nga Ukraina, pas muajsh pushtimi nga Rusia. Ajo çfarë ka mbetur janë tanke e kamionë të djegur me simbolin e nënshtrimit të Rusisë (Z) . Një urë e shembur e mbuluar me tabela që paralajmërojnë për mina tokësore janë të përhapura në zonë. Më tej rrënojat e një makine shihen të lëna pranë një karburanti të rrethuar nga mbeturinat e granatimeve.

Për momentin këto tregojnë shenjat e fitores së Ukrainës dhe të shkatërrimit rus.

Ndërsa CNN u bë ekuipazhi i parë televiziv ndërkombëtar që hyri në Izium që kur ukrainasit e rimorën atë të shtunën, ekipi u ndesh me një qytet që sapo zgjohej me realitetin e tij të ri: se gjashtë muaj pushtim ka mbaruar.

Izium tani është “çliruar”, së bashku me pothuajse të gjithë rajonin e Kharkiv, tha një burim ushtarak ukrainas për CNN. 

Qyteti është një humbje e madhe strategjike për ushtrinë ruse, e cila e përdori atë si një bazë kyçe dhe rrugë furnizimi për forcat e saj në Ukrainën lindore, dhe tregon shpejtësinë dhe shkallën e kundërofensive të shpejtë të Ukrainës në verilindje.

E kombinuar me një ofensivë paralele në jug, Ukraina ka marrë gjithsej 6,000 kilometra katrorë (rreth 2,300 milje katrorë) tokë, tha të hënën Presidenti Volodymyr Zelensky. Rusia tha se tërheqja e trupave të saj nga rajoni ishte “taktike”, në mënyrë që të përqendronte burimet në zonën e Donbasit.

Në Izium, puna është ende në vazhdim për ta bërë qendrën e qytetit plotësisht të sigurt. Ukrainasit po kërkojnë të kapin disa ushtarë rusë ende të fshehur dhe këdo që ka punuar me ta gjatë okupimit. Qyteti mbetet gjithashtu në një ndërprerje të plotë informacioni, pa sinjal telefoni apo të dhënash, një taktikë e përdorur nga rusët në të gjithë territoret e pushtuara.

Nga ajo që dëshmoi ekipi i CNN, banorët vendas ndjehen të lehtësuar kur e shohin qytetin e tyre përsëri në duart e Ukrainës.

Edhe pse rrugët e Izium ishin kryesisht të qeta, banorët herë pas here dilnin nga shtëpitë e tyre dhe tundnin me dorë automjetet e CNN ose kamionët ushtarakë që kalonin, dhe shtrëngonin duart me çdo ushtar ukrainas që takonin.

Por në të njëjtën kohë, frika nga rusët ende ka pushtuar qytetin. Shumica e banorëve që CNN iu afruan ishin shumë të frikësuar për të folur lirshëm për atë që kishte ndodhur atje muajt e fundit.

Tingulli i largët i granatimeve është një kujtesë e vazhdueshme se pavarësisht nga fitimet mbresëlënëse në këtë kundërofensivë, lufta nuk është fituar ende dhe shumë pjesë të Ukrainës janë ende brenda rrezes së arsenalit rus të armëve të rënda.

Por ngadalë, ukrainasit po punojnë për të rimarrë Izium dhe territoret e tjera të rikapura.

Gjatë vizitës së CNN, një grup ushtarësh ukrainas u ngjitën triumfalisht në një tank.

Me gëzim të dukshëm, ata e lidhën shpejt me një mjet artilerie vetëlëvizëse ruse, të braktisur të paprekur nga rusët që tërhiqeshin. Arma është ndër më të fuqishmet në armaturën e Rusisë dhe do të ripërdoret për kundërsulmin e Ukrainës.

Kur u pyet nëse ishte një luftë e vështirë për të rimarrë qytetin, shoferi i tankut u përgjigj: “Jo në të vërtetë”.

Ukrainasit kanë fituar një sasi të madhe armatimi nga këto beteja në verilindje, pasi shumë trupa ruse sakrifikuan automjetet e tyre të paprekura për të shpëtuar me jetën e tyre.

Brenda qendrës së braktisur të komandës ruse

Një nga përballjet përfundimtare në betejën për Izium, sipas ushtrisë ukrainase, u zhvillua në një ish-shkollë e cila përdorej si bazë e trupave ruse. Rusët e kishin rrethuar ndërtesën me llogore të thella, thasë rëre dhe mjete të blinduara.

Ndërtesa tani është shkatërruar, me grumbuj tullash të kuqe dhe radiatorë të ngatërruar me xhamat e thyer dhe lëndë druri të shembur nga çatia. Pranë ndërtesës shtrihet guaska e një kamioni të kuq në anën e saj, me logon “Z” të forcave ruse.

Më tej në rrugë është ndërtesa që ato trupa po përpiqeshin të mbronin: qendra komanduese ruse, e fshehur në një bunker nëntokësor nën një fabrikë të pashfrytëzuar.

Rreshtat e tavolinave të shkollave të papërputhshme ishin rreshtuar në bodrumin e zymtë, me tituj pune të bashkangjitur në etiketa të bardha, duke përfshirë komandantët e mbrojtjes ajrore, artilerisë, inteligjencës dhe sigurimit të shtetit, së bashku me tituj të rangut më të ulët si “oficer i detyrës”. Aty pranë, trupat ukrainase janë ende duke gjetur kurthe me armë zjarri që u lanë për të mbrojtur strofkën e tyre, duke përfshirë një tela udhëtimi me një granatë të bashkangjitur.

Ushtarët ukrainas ishin fitimtarë në shpirt, ndërsa kalonin me makinë nëpër qytet, duke brohoritur nga tanket dhe kamionët e tyre të sapofituar, shumë prej tyre me rrëfimin “Z” tashmë të lyer.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com