Izrael/ Presidenti Herzog planifikon rifillimin e dialogut me palestinezët

Presidenti i Izraelit, Isaac Herzog i ka përcjellë presidentit palestinez Mahmoud Abbas mesazhin se ka për qëllim të rifillojë dialogun mes dy palëve.

Abbas i ka telefonuar dhe e ka uruar Herzog i cili më 7 korrik filloi zyrtarisht detyrën e presidentit të Izraelit.

Herzog nĂ« njĂ« deklaratĂ« nga llogaria e tij nĂ« Twitter tha se “bisedova me presidentin palestinez, Abbas dhe ashtu sikurse kanĂ« vepruar edhe presidentĂ«t e mĂ«parshĂ«m tĂ« Izraelit i kam pĂ«rcjellĂ« atij se kam planifikuar rifillimin dhe vazhdimin e dialogut mes palestinezĂ«ve dhe izraelitĂ«ve”.

Më tej Herzog vuri në dukje se shpreson që dialogu të ndihmojë për zhvillimin e marrëdhënieve dhe sigurimin e paqes mes dy popujve.

Sipas agjencisë palestineze të lajmeve WAFA, bëhet e ditur se Abbas në bisedën e tij me Herzog ka vënë theksin se është e nevojshme që në Bregun Perëndimor dhe Jeruzalem të sigurohet paqja e përhershme.

Po ashtu Abbas ka theksuar se duhet të ndërmerren hapa praktikë që do të krijojnë kushtet e nevojshme për ndërtimin e paqes gjithëpërfshirëse.

Televizioni izraelit ”Kanal 12” pretendon se presidenti palestinez Abbas ka pĂ«rgatitur njĂ« listĂ« me kĂ«rkesa pĂ«r rifillimin e bisedimeve tĂ« paqes.

Bisedimet e paqes mes palestinezĂ«ve dhe Izraelit u ndĂ«rprenĂ« nĂ« prill 2014 pĂ«r shkak se Izraeli nuk pranoi kufijtĂ« e vitit 1967, tĂ« drejtĂ«n e pĂ«r rikthimin e palestinezĂ«ve qĂ« janĂ« detyruar tĂ« migrojnĂ« dhe qĂ« t’i japĂ« fund ndĂ«rtimit tĂ« vendbanimeve tĂ« paligjshme hebreje.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.