Izraeli akuzohet për ‘neglizhencë mjekësore’ pasi një ish i burgosur palestinez vdes nga kanceri disa muaj pasi ishte liruar

Ish i burgosuri palestinez Hussein Masalmah ka humbur jetën, shtatë muaj pasi u lirua nga paraburgimi izraelit për shkak të sëmundjes së lidhur me leuçeminë.  Zyrtarët palestinezë akuzuan autoritetet izraelite për “neglizhencë mjekësore” lidhur me rastin e tij.

Masalmah, 39 vjeç, vdiq të enjten në një spital në Ramallah, në Bregun Perëndimor të okupuar.

Sipas grupeve të të burgosurve palestinezë, Masalmah ishte ankuar për dhimbje të forta barku ndërsa mbahej në burgun jugor të Naqab të Izraelit për dy muaj para se autoritetet e burgut të pranonin ta transferonin atë në Spitalin Soroka në Beer al-Sabaa, ku ai u diagnostikua me një fazë të avancuar të kancerit në gjak dhe palcës kockore.

Komisioni për Punët e të Paraburgosurve nga Autoriteti Palestinez tha në një deklaratë të enjten se Masalmah ishte “martirizuar” nga “politika e neglizhencës sistematike mjekësore” të autoriteteve izraelite kundër tij.

Në mënyrë të ngjashme, Klubi Palestinez i të Burgosurve tha se e konsideron pushtimin izraelit përgjegjës për vdekjen e ish -të burgosurit, duke dënuar atë që ai tha se ishte “krim i neglizhencës mjekësore”, i praktikuar prej kohësh ndaj qindra të burgosurve të sëmurë në burgjet izraelite.

Mijëra morën pjesë në ceremoninë e tij të varrimit nga Spitali Qeveritar Beit Jala në qytetin e tij të lindjes, al-Khader, në jug të Betlehemit.

Autoritetet izraelite e liruan Masalmahun më 15 shkurt 2021, rreth një vit para se të përfundonte dënimin 20-vjeçar që iu dha në 2002.

Ai ishte diagnostikuar zyrtarisht me leuçemi më 10 janar.

Pas lirimit, Masalmah u transferua në Hadassah, një spital izraelit në Jerusalem, ku shëndeti i tij vazhdoi të përkeqësohej me shpejtësi. Ai u dërgua në spitalin Ramallah Istishari një javë më parë, ku edhe vdiq.

Janë 4,650 të burgosur palestinezë në burgjet e pushtimit izraelit, përfshirë 200 fëmijë dhe 520 të burgosur administrativë të mbajtur pa gjyq ose akuza, sipas grupit të të drejtave të burgut Addameer.

Shumica e palestinezëve i konsiderojnë ata si të burgosur politikë të cilët janë në paraburgim për shkak të okupimit ushtarak izraelit ose rezistencës së tyre ndaj tij.

Më shumë se 500 të burgosur palestinezë meshkuj dhe femra në burgjet izraelite vuajnë nga sëmundje, përfshirë dhjetëra të tjerë që janë me kancer.

Grupet palestineze të të drejtave kanë dënuar prej kohësh atë që ata thonë se është “neglizhencë e qëllimshme mjekësore” dhe kanë dokumentuar vdekjen e dhjetëra të burgosurve palestinezë të sëmurë ndërsa ishin në paraburgimin izraelit që nga viti 1967.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.