Izraeli akuzon Hamasin: Kanë organizuar komplot për sulm ndaj ambasadës tonë në Suedi

izraeli akuzon hamasin kane organizuar komplot per sulm ndaj ambasades tone ne suedi

Izraeli akuzoi sot Hamasin për komplot për një sulm ndaj ambasadës izraelite në Suedi, si pjesë e një zgjerimi të veprimeve të grupit islamik palestinez në Evropë, ku autoritetet kanë njoftuar arrestimin e disa të dyshuarve gjatë muajit të kaluar.

Në një deklaratë të lëshuar pas arrestimeve të shpallura nga autoritetet daneze, gjermane dhe suedeze, agjencia e inteligjencës izraelite Mossad publikoi emrin e një anëtari të dyshuar të rrjetit Hamas në Suedi, pa specifikuar nëse ai ishte në paraburgim.

Nuk pati asnjë përgjigje të menjëhershme nga Hamasi, i cili në të kaluarën ka thënë se politika e tij është të kufizojë sulmet ndaj Izraelit, Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Rripin e Gazës, të gjitha territoret ku kërkohet një shtet palestinez.

Ministria e Jashtme e Suedisë nuk pranoi të komentonte raportin specifik të ambasadës izraelite, por u mjaftua me një deklaratë të shkurtër që thoshte: Suedia i merr shumë seriozisht angazhimet e saj sipas Konventës së Vjenës për Mbrojtjen e Përfaqësuesve të Huaj.

Deklarata e Mossad tha se një hetim shumëkombësh kishte marrë informacione se rrjeti i Hamasit kishte marrë urdhra nga një seli grupi në Liban dhe kishte “qëllim të sulmonte ambasadën izraelite në Suedi, të siguronte parashuta për t’u përdorur nga anëtarët e organizatave kriminale në Evropë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts