Izraeli dhe Hamasi mund të synojnë një marrëveshje tjetër armëpushimi

izraeli dhe hamasi mund te synojne nje marreveshje tjeter armepushimi

Shpresat u rritën të mërkurën pasi Izraeli dhe Hamasi mund të shkojnë drejt një marrëveshje tjetër armëpushimi dhe lirimi të pengjeve në luftën e Gazës , pas bisedimeve sekrete, ndërsa kreu i lëvizjes së rezistencës palestineze vizitoi Egjiptin.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u tha të afërmve të disa prej 129 robërve të mbetur të mbajtur në Gaza që nga sulmet e 7 tetorit se shefi i tij i spiunazhit po punonte në përpjekjet për të “liruar pengjet tanë”.

“Sapo kam dërguar dy herë kreun e Mossad-it në Evropë për të promovuar një proces për lirimin e pengjeve tanë”, u tha kryeministri. “Unë nuk do të kursej asnjë përpjekje për këtë temë dhe detyra jonë është t’i rikthejmë të gjithë.”

Drejtori i Mossad-it, David Barnea, mbajti një “takim pozitiv” në Varshavë këtë javë me shefin e CIA-s, Bill Burns dhe kryeministrin e Katarit , Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani.

Bisedimet po vazhdonin “me synimin për të arritur një marrëveshje rreth lirimit të pengjeve të mbetura në Gaza në këmbim të një armëpushimi dhe lirimin e mundshëm të palestinezëve të mbajtur në burgjet izraelite”, tha burimi.

Shefi i Hamasit me bazë në Katar , Ismail Haniyeh, të mërkurën udhëtoi për në Egjipt, tradicionalisht një ndërmjetës kyç midis Izraelit dhe palestinezëve, për bisedime me shefin e inteligjencës Abbas Kamel.

Një burim i afërt me Hamasin , duke folur gjithashtu në kushte anonimiteti, tha se bisedimet do të fokusohen në ndalimin e luftës dhe “për të përgatitur një marrëveshje për lirimin e të burgosurve dhe fundin e rrethimit të vendosur në Rripin e Gazës”.

Presidenti Isaac Herzog tha gjithashtu se Izraeli ishte “gati për një tjetër pauzë humanitare dhe ndihmë shtesë humanitare në mënyrë që të mundësojë lirimin e pengjeve”.

Xhihadi Islamik publikoi pamjet video që pretendonte se tregonin dy pengje, duke rritur presionin ndaj Izraelit.

Një burim i afërt me Hamasin tha se bisedimet në Egjipt do të fokusohen në propozimet, duke përfshirë një armëpushim njëjavor që do të lirojë 40 pengje izraelite, duke përfshirë gra, fëmijë dhe meshkuj joluftëtarë.

Haniyeh, para se të largohej nga Katari, u takua me Ministrin e Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian , por nuk u publikuan detaje të takimit të tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts