Izraeli do të bllokojë vizat për zyrtarët e OKB-së pas komenteve të Guterres për Palestinën

izraeli do te bllokoje vizat per zyrtaret e okb se pas komenteve te guterres per palestinen

Izraeli do të ndalojë vizat për zyrtarët e OKB-së pas komenteve të bëra nga Sekretari i Përgjithshëm António Guterres për krizën në Lindjen e Mesme, deklaroi ambasadori i Izraelit në OKB.

Midis vërejtjeve të tij në Këshillin e Sigurimit, Guterres tha se sulmet e Hamasit të 7 tetorit ndaj Izraelit “nuk ndodhën në vakum”.

“Si rezultat i kësaj, ne do të refuzojmë vizat për përfaqësuesit e OKB-së”, tha ambasadori Gilad Erdan për Radion e Ushtrisë Izraelite.

Izraeli tashmë ka refuzuar një kërkesë për vizë nga Nënsekretari i Përgjithshëm i OKB-së për Çështjet Humanitare dhe Koordinatori i Ndihmës Emergjente, Martin Griffiths, tha ai.

“Është koha t’u japim një mësim,” shtoi Erdan.

Guterres tha se sulmi i Hamasit në Izraelin jugor erdhi në mes të viteve të “pushtimit mbytës” të vuajtur nga palestinezët në duart e forcave izraelite. Ata “e kanë parë tokën e tyre të gllabëruar vazhdimisht nga vendbanimet dhe të rrënuar nga dhuna”, shtoi ai.

Hamasi bastisi pjesë të Izraelit jugor në fillim të këtij muaji, duke vrarë të paktën 1400 njerëz dhe duke rrëmbyer më shumë se 200 të tjerë, sipas autoriteteve izraelite.

Sulmet izraelite që atëherë kanë vrarë më shumë se 6,500 njerëz në Gaza, duke përfshirë mbi 2,300 fëmijë, sipas ministrisë palestineze të shëndetësisë.

Bombardimet e ashpra të Izraelit dhe bllokimi i plotë në enklavën palestineze kanë rrafshuar lagje të tëra, kanë varfëruar sistemin e kujdesit shëndetësor dhe kanë vënë në rrezik jetën e civilëve që përballen me urinë dhe dehidrim të rëndë. “Dënimi kolektiv” i Izraelit i civilëve të Gazës përbën një krim lufte, njoftoi Amnesty International.

Ministria e Punëve të Jashtme Palestineze tha se kritikat e Izraelit ndaj Guterres ishin “të pajustifikuara” dhe përfaqësonin një “mungesë respekti dhe pajtueshmërie të praktikuar nga shteti pushtues kundër Kombeve të Bashkuara”.

Griffiths, Koordinatori i Ndihmës Emergjente të OKB-së, ka qenë i qartë në thirrjen e tij për të ndihmuar civilët palestinezë në Gaza.

“Unë përsëris thirrjen e Sekretarit të Përgjithshëm për një armëpushim të menjëhershëm humanitar për të lehtësuar vuajtjet epike njerëzore në Gaza,” tha ai.

“Nëse duam të parandalojmë çdo zbritje të mëtejshme në këtë katastrofë humanitare, dialogu duhet të vazhdojë,” shkroi ai në X, i njohur më parë si Twitter.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts