Izraeli drejt zgjedhjeve të pesta

13:59 05/05/2021

Benjamin Netanyahu nuk arrin të formojë qeverinë

Kryeministri konservator izraelit, Benjamin Netanyahu nuk arriti tĂ« formojĂ« njĂ« qeveri pas zgjedhjeve tĂ« katĂ«rta parlamentare tĂ« vendit nĂ« 2 vjet. DĂ«shtimi i fundit i Netanyahut mund t’u japĂ« kundĂ«rshtarĂ«ve tĂ« tij njĂ« shans pĂ«r ta larguar nga pushteti 71-vjeçarin. Izraeli Ă«shtĂ« nĂ« krizĂ« tĂ« thellĂ« politike, por pĂ«r momentin Netanyahu mbetet nĂ« krye tĂ« njĂ« qeverie kalimtare. Ai qeveris prej 12 vjetĂ«sh dhe Ă«shtĂ« kryeministri mĂ« jetĂ«gjatĂ« nĂ« historinĂ« e vendit.

PĂ«rveç krizĂ«s politike Netanyahu po pĂ«rballet aktualisht me njĂ« gjyq pĂ«r korrupsion. Deri tani i ka mohuar akuzat. Presidenti Reuven Rivlin pritet tĂ« caktojĂ« udhĂ«heqĂ«sin e opozitĂ«s, Yair Lapid, tĂ« partisĂ« sĂ« qendrĂ«s “Atid” pĂ«r tĂ« formuar qeverinĂ«.

Sidoqoftë, vëzhguesit thonë se as Lapid nuk do të jetë në gjendje ta formojë lehtësisht qeverinë, ndaj dhe zgjedhjet e pesta nuk përjashtohen. Nëse shkohet sërish në zgjedhje, Netanyahu do të mbetet sërish kryeministër në detyrë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *