Izraeli heq kufizimet emergjente për tubimet civile

izraeli heq kufizimet emergjente per tubimet civile
izraeli heq kufizimet emergjente per tubimet civile

Komanda e Frontit të Brendshëm të Izraelit ka hequr kufizimet ndaj civilëve të vendosura përpara sulmit të paprecedentë iranian.

Urdhri, i lëshuar ndërsa Izraeli përgatitej për sulmin ajror të së shtunës mbrëma, ndaloi aktivitetet edukative dhe vendosi kufizime në vendet e punës dhe tubime të tjera publike.

Përjashtimet vazhdojnë të zbatohen për zonat me rrezik të lartë, siç janë komunitetet në kufi me Rripin e Gazës dhe Libanin.

Aty mund të mblidhen maksimumi 30 persona jashtë dhe deri në 300 brenda.

Qytetarëve u kërkohet gjithashtu të sigurojnë që ata të mund të kërkojnë shpejt strehim në rast emergjence.

Të shtunën, për herë të parë në historinë e Republikës Islamike, Irani nisi një sulm të drejtpërdrejtë kundër armikut të tij të madh, Izraelit.

Sipas Izraelit, gjithsej rreth 300 dronë dhe raketa u lëshuan, por pothuajse të gjitha u kapën nga Izraeli dhe aleatët e tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts