Izraeli i lë të evakuuarit në harresë

izraeli i le te evakuuarit ne harrese
izraeli i le te evakuuarit ne harrese
[embedded content][embedded content]

11:44 21/01/2024

Të mbijetuarit nga sulmi i Hamasit në 7 Tetor të vitit të kaluar tanimë i tremben luftës me Hezbollahun

E ngecur në një hotel, adoleshentja Hadar Shusterman dëshiron të kthehet në shtëpi në fshatin e saj verior të Izraelit, afër kufirit me Libanin, por ajo ka frikë se mos vritet atje nga sulmuesit e Hezbollahut.

Ajo është një nga më shumë se 96,000 izraelitët e ardhur nga një skaj i tokës përgjatë kufirit që janë larguar që nga 7 Tetori, kur militantët e Hamasit nga Gaza vranë 1,200 Izraeli është në jug, duke shkaktuar frikën se Hezbollahu mund të bëjë të njëjtën gjë në veri.

Nga fshati i saj bregdetar, Liman, gardhi kufitar i Libanit është i dukshëm në majë të një kodre rreth 3 km në veri. Ajo i trembet faktit se militantët e Hezbollahut mund të vijnë me makina apo varka për të vrarë atë dhe familjen e saj.

“Këta djem janë më të fortë se Hamasi. A mund të imagjinoni gjërat që mund të na bëjnë? Ndjehet si një ditë e gjatë që nuk ndalet dhe nuk mbaron kurrë, dhe ju thjesht prisni që kjo ditë të përfundojë, sepse mendoni se nuk mund të bëni asgjë. Ky zhgënjim dhe frikë dhe gjithçka e kombinuar, është thjesht e tmerrshme madje nuk mund ta përshkruaj se si ndihem”.

Forcat e Izraelit dhe Hezbollahu, grupi islamik libanez i mbështetur nga Irani, i betuar për shkatërrimin e Izraelit, kanë shkëmbyer sulme çdo ditë përtej kufirit që nga 7 Tetori. Përleshjet kanë vrarë të paktën një civil dhe nëntë trupa në anën e Izraelit dhe të paktën 23 civilë në Liban, ku shumë njerëz gjithashtu kanë ikur nga shtëpitë e tyre pranë kufirit.

Hezbollahu thotë se sulmet e tij synojnë të tërheqin forcat izraelite në veri dhe të lehtësojnë sulmin në Gaza, jo për të “filluar luftë totale”.  

Zëdhënësi i qeverisë së Izraelit  Ejlon Levy tha se Hezbollahu duhet të zmbrapset, pasi zhvendosja masive e qytetarëve nga zona kufitare veriore nuk mund të tolerohet pafundësisht.

“Hezbollahu po e tërheq Libanin në një luftë krejtësisht të panevojshme dhe ata duhet të ndalen. Ose ata tërhiqen ose ne jemi të përgatitur për t’i larguar ata, në mënyrë që njerëzit tanë të mund të shkojnë në shtëpi të sigurt”.

Pavarësisht retorikës luftarake nga të dyja palët, përleshjet e fundit nuk janë përshkallëzuar në një luftë gjithëpërfshirëse si ajo që Izraeli po zhvillon kundër Hamasit në Gaza, ku forcat e tij kanë vrarë më shumë se 24,000 palestinezë.

Për të evakuuarit, kthimi në shtëpi është i paimagjinueshëm ndërkohë që ky rrezik mbetet, por askush nuk e di nëse, kur dhe si do të eliminohet rreziku. Shusterman e përshkroi veten si “një tren i rrënuar emocionesh”.

“Deri më sot ende kam ndjenja të përziera, mund të them që kam edhe frikë edhe ankth, për të gjithë ne këtu është shumë e vështirë”.

Shtuar traumës së vrasjeve të 7 Tetorit dhe gjendjes së rëndë të mbi 130 pengjeve që janë ende në Gaza, zhvendosja masive po kontribuon në ndjenjën e Izraelit për të qenë i përfshirë në një luftë ekzistenciale.

Tani për tani, Shusterman dhe prindërit e saj dhe dy vëllezërit e saj më të vegjël, njëri prej të cilëve është me aftësi të kufizuara në karrige me rrota, po jetojnë në dy dhoma në hotelin Aqueduct në Regba, një fshat në jug të zonës së evakuuar.

Është mjaft afër Limanit që Ran Shusterman, babai i Hadarit, mund të kthehet për të punuar në fermën familjare, ku ai kultivon avokado, mango dhe banane. Shtëpitë në Liman janë të mbyllura dhe hyrja ruhet nga ushtarë që patrullojnë rrugët e shkreta.

Ran Shusterman shprehet se pas 7 Tetorit punëtorët u larguan të gjithë dhe disa fruta u kalbën nëpër fusha, por shpejt erdhën punëtorë vullnetarë nga i gjithë Izraeli. Kur dëgjojnë sirena ose bombardime, punëtorët vrapojnë në strehën më të afërt ose nëse janë jashtë në fusha shtrihen me fytyrë përtokë me duart në kokë dhe shpresojnë për më të mirën.

Orel Nimron 21 vjeç erdhi për të punuar në fermën e Shusterman si vullnetar. Ai e do punën, por pasiguria e nervozon dhe i ka krijuar një gjendje ankthi.

“Është vërtet e vështirë, e vështirë për t’u përballur çdo ditë. Çdo ditë vij në punë dhe jam shumë i stresuar, pyes veten se a është kjo dita që do të shpërthejë lufta. Kemi pasur ditë kur ushtarët vinin edhe na kërkonin të evakuoheshim sa më shpejt për shkak të kërcënimeve përreth”.

Shustermanët janë mes 260 personave të zhvendosur, duke përfshirë 40 fëmijë dhe 70 të moshës mbi 60 vjeç, si qëndrojnë në hotelin Aqueduct. Qeveria po paguan gjithçka për ata. Shkolla e Hadar Shusterman është e mbyllur, por ajo dhe fëmijët e tjerë të evakuuar janë regjistruar në shkolla të tjera.

Në zonën e ngrënies së hotelit, një tjetër i evakuuar, 17-vjeçari Tal Inbar tregon se nuk mund të shohë një paqe.

“Unë nuk shoh se lufta do të përfundojë së shpejti, nuk duket sikur është afër fundit”.

Ruthie Shein 71 vjeç, një mësuese në pension nga Liman, shprehet se do të preferonte një zgjidhje të negociuar sipas së cilës forcat e Hezbollahut të tërhiqeshin në një distancë të caktuar nga kufiri.

“Nuk ka vend ku mund të ikim. Do të jetë një situatë e tmerrshme, lufta mund të bëhet më e ashpër”.

E zhvendosur me djalin e saj të rritur, i cili është me aftësi të kufizuara, dhe kujdestarin e tij filipinas, Shein shprehet se ishte shumë mirënjohëse për mënyrën se si po trajtoheshin të evakuuarit, por asaj i mungonte shtëpia.

Me më shumë se 117,000 izraelit të zhvendosur nga zonat jugore afër Gazës, ka bërë që pjesë të territorit të Izraelit të jenë të pajetueshme.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts