“Izraeli ka kaluar vijën e kuqe”, presidenti i Iranit: Mund t’i detyrojë të gjithë të ndërmarrin veprime”

Presidenti i Iranit Ebrahim Raisi thotë se lëvizjet e Izraelit kanë “kaluar vijat e kuqe, të cilat mund t’i detyrojnë të gjithë të ndërmarrin veprime”.

Duke shkruar në X të dielën, shtoi Raisi: “Uashingtoni na kërkon të mos bëjmë asgjë, por ata vazhdojnë të japin mbështetje të gjerë për Izraelin. SHBA i dërgoi mesazhe Boshtit të Rezistencës, por mori një përgjigje të qartë në fushën e betejës.”

“Boshti i rezistencës” i referohet një rrjeti forcash të mbështetura nga Irani në të gjithë Lindjen e Mesme, pjesë e të cilit është edhe Hamasi.

Autoritetet amerikane kanë paralajmëruar Iranin që të qëndrojë jashtë luftës Izrael-Hamas, pasi ata janë të prirur të ndalojnë një konflikt më të gjerë rajonal.

Grupi Hezbollah, i cili ka bazën në Liban dhe i mbështetur gjithashtu nga Irani, ka shkëmbyer zjarr me Izraelin javët e fundit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts