Izraeli mbyll ofensivën më të madhe në Bregun Perëndimor

Forcat izraelite janë tërhequr nga Xhenini, në Bregun Perëndimor të pushtuar dje në mbrëmje, gati dy ditë pasi nisën një ofensivë të madhe ajrore dhe tokësore, në të cilën të paktën 12 palestinezë vdiqën dhe më shumë se 100 të tjerë u plagosën.

“Një ushtar izraelit u vra nga të shtënat me armë zjarri”, tha ushtria pa dhënë detaje të mëtejshme.

Dje u raportuan përleshje të ashpra me armë zjarri dhe në media sociale u postua një kolonë automjetesh ushtarake që hidheshin në erë me eksploziv në qytet.

Ushtarët u larguan disa orë pas një sulmi në Tel Aviv që shkaktoi të paktën shtatë të plagosur.

Lëvizja islamike Hamas e përshkroi dhunën si një “përgjigje fillestare” ndaj operacionit ushtarak të Xheninit.

Një kalimtar qëlloi dhe vrau sulmuesin palestinez.

“Pesë raketa u hodhën sot nga Rripi i Gazës, i drejtuar nga Hamasi, në drejtim të territorit izraelit, por të gjitha ato u kapën”, thanë Forcat Mbrojtëse të Izraelit.

Izraeli nisi sot operacionin intensiv ushtarak në Bregun Perëndimor në orët e para të mëngjesit duke sulmuar me dron.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts