Izraeli miraton vaksinimin e fëmijëve nga mosha 5 deri në 11 vjeç

Fëmijët e moshës 5 deri 11 vjeç, të cilët rrezikojnë nga ndërlikime serioze nga Covid-19 do të jenë në gjendje të vaksinohen në Izrael nga 1 Gushti, njoftuan sot zyrtarë shëndetësorë të shtetit hebre.

Në një dokument të lëshuar dje, Ministria Izraelite e Shëndetësisë dha dritën jeshile për fondet e sigurimeve shëndetësore për të vaksinuar fëmijët e moshës 5 deri 11 vjeç të cilët “janë në rrezik të konsiderueshëm të sëmundjes serioze ose vdekjes si rezultat i” infeksionit të ri të koronavirusit “.

Sipas direktivës së Ministrisë, fëmijëve me sëmundje të rëndë kronike të mushkërive, imunosupresion të rëndë, çrregullime neuro-zhvillimore , sëmundje të qelizave drapër, dështim të zemrës, hipertension pulmonar dhe mbipesha të rënda mund t’u jepet një dozë prej 0,1 ml të dozës standarde të vaksinës.

Rreth 55% e popullsisë së Izraelit është vaksinuar plotësisht falë një fushate masive të nisur në fund të dhjetorit pas një marrëveshjeje me gjigantin e Pfizer.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.