Izraeli pas 12 vitesh pret qeverinë e re

15:08 13/06/2021

Merr fund dinastia e kryeministrit Netanyahu i akuzuar për korrupsion

Udhëheqja 12-vjeçare e Benjamin Netanyahut si kryeministër i Izraelit, më e gjata në historinë e vendit, mund të marrë fund sot nëse parlamenti voton ne orën 15:00 me orën shqiptare për qeverinë e re.

Tetë parti bëjnë pjesë në aleancën e brishtë, me një shumicë të lehtë në parlamentin vendas i quajtur Knesset ku bëjnë pjesë 120 deputetë. Koalicioni i ri qeveritar i krahut të djathtë dhe të majtë, partive të qendrës dhe arabe mbeti i palëkundur pavarësisht një fushate agresive nga pasuesit e zotit Netanjahu, përfshirë kërcënime me vdekje dhe protesta jashtë shtëpive të ligjvënësve.

Drejtuesit e koalicionit, udhĂ«heqĂ«si i njĂ« partie tĂ« qendrĂ«s Yair Lapid dhe politikani ultranacionalist Naftali Bennett, sipas marrĂ«veshjes, do tĂ« alternohen nĂ« postin e kryeministrit nĂ« njĂ« rotacion dyvjeçar. Bennett, do tĂ« ushtrojĂ« postin e kryeministrit deri nĂ« Shtator tĂ« vitit 2023 dhe mĂ« pas do t’ia dorĂ«zojĂ« atĂ«, Yair Lapid, udhĂ«heqĂ«sit tĂ« partisĂ« Yesh Atid.

Ndryshimi nĂ« pushtet vjen pas disa javĂ« pĂ«rplasjesh mes protestuesve palestinezĂ« dhe policisĂ« izraelite nĂ« Jeruzalem qĂ« shkaktuan shpĂ«rthime dhune etnike nĂ« qytetet e Izraelit dhe njĂ« lufte 11-ditore nĂ« Rripin e GazĂ«s. Zgjedhja e qeverisĂ« do t’i japĂ« fund krizĂ«s politike qĂ« ka zgjatur pothuajse dy vjet nĂ« Izrael. Tre palĂ« zgjedhje tĂ« pĂ«rgjithshme janĂ« mbajtur gjatĂ« kĂ«saj periudhe.

Netanyahu, si kreu i partisĂ« sĂ« djathtĂ« Likud do tĂ« bĂ«het lider i opozitĂ«s. Ai ka sulmuar qeverinĂ« e re tĂ« mundshme, duke e quajtur atĂ« njĂ« “koalicion tĂ« rrezikshĂ«m mashtrimi dhe dorĂ«zimi” dhe Ă«shtĂ« zotuar se do ta “rrĂ«zojĂ« shumĂ« shpejt”. Ndaj Netanyahut po vazhdon gjyqi lidhur me akuzat pĂ«r ryshfet, mashtrim dhe shkelje tĂ« besimit. Ai i mohon akuzat.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.