Izraeli rihap pikat kufitare me Gazen

22:00 08/08/2022

Pavarësisht armëpushimit, banorët shprehen të lodhur nga situata

Izraeli ka rihapur pikat kufitare për në Gaza pas një armëpushimi me grupin militant Xhihadi Islamik të ndërmjetësuar nga Egjipti që ndali shpërthimin më serioz të luftimeve rreth enklavës palestineze prej më shumë se një viti.

Të paktën 44 persona, përfshirë 15 fëmijë, u vranë në 56 orë dhunë që filloi kur sulmet ajrore izraelite goditën një komandant të lartë të Xhihadit Islamik.

Izraeli tha se kishte vepruar për të parandaluar një sulm të planifikuar nga grupi i mbështetur nga Irani. Qindra të tjerë u plagosën dhe disa shtëpi u shkatërruan në Rripin e Gazës. Militantët palestinezë hodhën më shumë se 1000 raketa drejt Izraelit, duke detyruar banorët e zonave jugore dhe qyteteve të mëdha, përfshirë Tel Avivin, të futen në vend-strehime.

PavarĂ«sisht armĂ«pushimit,  qytetarĂ«t duken tĂ« lodhur nga situata.

“ArmĂ«pushim apo jo,  pĂ«r cfarĂ« do tĂ« na shĂ«rbejĂ« e gjitha kjo, , shtĂ«pia u bombardua , na u prish. Kush do ta kthejĂ« atĂ«  nĂ« gjendjen e mĂ«parshme, udhĂ«heqĂ«sit kanĂ« shtrĂ«nguar duart, kjo Ă«shtĂ« dicka e mirĂ«, por cfarĂ« do tĂ« ndodhĂ« me  njerĂ«zit qĂ« humbĂ«n shtĂ«pitĂ«, qĂ« janĂ« bllokuar tani, tĂ« afĂ«rm qĂ« humbĂ«n shtĂ«pitĂ« mĂ« parĂ«, dhe tani pĂ«rsĂ«ri.”

NdĂ«rsa  njĂ« banor tjetĂ«r u shpreh i lumtur pĂ«r armĂ«pushimin dhe shprehu shpresĂ«n pĂ«r paqe me GazĂ«n, ai beson se ka pak shpresĂ« pĂ«r njĂ« ndryshim tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m pĂ«r shkak tĂ« luftimeve tĂ« fundit.

“Nuk ka asnjĂ« ndryshim mes asaj qĂ« po ndodh  tani dhe asaj qĂ« ka ndodhur. UnĂ« shpresoj se do tĂ« ketĂ« paqe mes nesh dhe GazĂ«s.”

Përveç dy komandantëve, zyrtarët izraelitë thanë se u vranë rreth 20 luftëtarë dhe u shkatërruan sasi të mëdha armësh antitank, si edhe objekte prodhimi dhe magazinimi raketash gjatë sulmeve të njëpasnjëshme.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.