Izraeli vret komandantin e lartë palestinez

18:41 17/05/2021

201 numri i viktimave në Gaza, 10 në Izrael, ndërkombëtaret thirrje për armëpushim

Një komandant i lartë palestinez në Gaza ka humbur jetën në sulme ajrore .

Vdekja e Hussam Abu Harbeed, komandantit të armatosur të xhihadit Islamik për Gazan veriore, ka të ngjarë të shkaktojë një përgjigje të ashpër nga grupi militant që po lufton së bashku me Hamasin.

Dhuna hyri nĂ« njĂ« javĂ« tĂ« dytĂ« pa asnjĂ« shenjĂ« pĂ«r t’i dhĂ«nĂ« fund armiqĂ«sive mĂ« tĂ« ashpra nĂ« rajon nĂ« vite, megjithĂ« shqetĂ«simin ndĂ«rkombĂ«tar nĂ« rritje dhe thirrjet pĂ«r njĂ« armĂ«pushim. Ushtria izraelite tha nĂ« njĂ« deklaratĂ« se Harbeed kishte qenĂ« pas disa sulmeve terroriste me raketa anti-tank kundĂ«r civilĂ«ve izraelitĂ«.

TĂ« paktĂ«n tre palestinezĂ« u vranĂ« gjithashtu nga njĂ« sulm ajror i Izraelit nĂ« njĂ« makinĂ« nĂ« qytetin e GazĂ«s. Ushtria izraelite tha se militantĂ«t e GazĂ«s kishin qĂ«lluar rreth 60 raketa drejt qyteteve brenda natĂ«s.

Në sulmet ajrore 42 persona, përfshirë 16 gra dhe 10 fëmijë, humbën jetën. Në Izrael dhjetë persona, përfshirë dy fëmijë, janë vrarë në sulmet me raketa. Numri i përgjithshëm i të vdekurve në Gaza arriti në 201 persona, përfshirë 58 fëmijë dhe 34 gra dhe 1,230 vetë janë plagosur, sipas ministrisë së Shëndetësisë së Gazas që kontrollohet nga Hamasi. Izraeli thotë se mes viktimave ka me dhjetëra militantë.

Sekretari i Shtetit i Shteteve tĂ« Bashkuara Antony Blinken bĂ«ri thirrje pĂ«r qetĂ«si ndĂ«rsa Presidenti i SHBA Joe Biden tha se administrata e tij po punonte me tĂ« gjitha palĂ«t drejt arritjes sĂ« qetĂ«sisĂ«.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *