Izraelitët në zgjedhjet e pesta në më pak së katër vjet

izraelitet ne zgjedhjet e pesta ne me pak se kater vjet
izraelitet ne zgjedhjet e pesta ne me pak se kater vjet

13:04 01/11/2022

Ish-kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu përballet me një garë të ngushtë ndërsa ai kërkon një rikthim në pushtet

Për herë të pestë që nga viti 2019, izraelitët u janë drejtuar kutive të votimit në zgjedhjet kombëtare, me shpresën për të thyer bllokimin politik që ka paralizuar vendin për tre vitet e fundit. 

Votuesit në Tel Aviv edhe këtë herë janë shumë skeptikë për këto zgjedhje pasi nuk pritet të shohin  një ndryshim të rëndësishëm në rezultate, por shpresojnë për një qeveri të mirë.

Ish-kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu përballet me një garë të ngushtë ndërsa kërkon një rikthim në pushtet në një zgjedhje. Acarimi i votuesve mund të dëmtojë pjesëmarrjen, por mbështetja në rritje për bllokun ultranacionalist të Sionizmit Fetar dhe bashkë-udhëheqësin e flakëve Itamar Ben-Gvir ka nxitur garën.

Sondazhet të publikuara javën e kaluar megjithatë treguan se ai ende nuk ka 61 vendet e nevojshme për një shumicë prej 120 vendesh, duke hapur mundësinë për një koalicion. Sidoqoftë, mosmarrëveshjet politike janë lënë në hije nga personaliteti i jashtëzakonshëm i Netanyahut, betejat ligjore të të cilit kanë ushqyer ngërçin që bllokon sistemin politik të Izraelit që kur ai u padit për ryshfet, mashtrim në vitin 2019.

Siguria dhe rritja e çmimeve kanë kryesuar listën e shqetësimeve të votuesve në një fushatë të shkaktuar nga vendimi i kryeministrit në largim të qendrës Yair Lapid për të kërkuar zgjedhje të parakohshme. Fushata është zhvilluar gjithashtu në sfondin e dhunës disamujore në Bregun Perëndimor.

Lapid ka bërë fushatë për përparimet diplomatike me vende duke përfshirë Turqinë dhe Libanin, si dhe për ekonominë izraelite. I rrethuar nga mbështetësit jashtë një qendre votimi në Tel Aviv, Lapid u shpreh se këto zgjedhje janë midis së ardhmes dhe së shkuarës për të ardhmen e fëmijëve dhe  vendit.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts