“Jam i bindur se ne do të fitojmë përsëri së bashku”, Zelensky mirëpret projektligjin e Biden për të përmirësuar ndihmën ndaj Ukrainës

Udhëheqësit ukrainas kanë mirëpritur nënshkrimin e një projekt-ligji nga presidenti amerikan Joe Biden që do të thjeshtojë ndihmën ushtarake amerikane për Ukrainën dhe aleatët e tjerë të Evropës Lindore.

Siç raportoi dje BBC, Akti i Huadhënies së Mbrojtjes së Demokracisë së Ukrainës i vitit 2022 do të lehtësojë kërkesat për huazimin ose dhënien me qira të armëve dhe materialeve të tjera amerikane. Ajo i bën jehonë një marrëveshjeje të Luftës së Dytë Botërore që pa që SHBA-ja të përshpejtonte 50 miliardë dollarë ndihmë për aleatët që luftonin Gjermaninë naziste.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shkroi në “Twitter” se ai ishte mirënjohës ndaj Biden dhe popullit amerikan “për mbështetjen e Ukrainës në luftën për lirinë dhe të ardhmen tonë”, duke thënë se ishte një hap historik.

“Unë jam i bindur se ne do të fitojmë përsëri së bashku. Dhe ne do të mbrojmë demokracinë në Ukrainë dhe në Evropë si 77 vjet më parë,” tha ai.

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov gjithashtu falënderoi në Twitter, duke thënë: “Historia përsëritet. Në vitin 1941 Churchill i bindi SHBA-të për nevojën e huadhënies për të mposhtur nazizmin. Në vitin 2022 [Zelensky] bëri të njëjtën gjë për të mposhtur “rusizmin”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.