“Jam i habitur që këta përbindësha ende nuk e kanë kuptuar”, Kryebashkiaku i qytetit në perëndim të Kievit refuzon kërkesën ruse për t’u dorëzuar: Irpin nuk blihet, lufton

jam i habitur qe keta perbindesha ende nuk e kane kuptuar kryebashkiaku i qytetit ne perendim te kievit refuzon kerkesen ruse per tu dorezuar irpin nuk blihet lufton
jam i habitur qe keta perbindesha ende nuk e kane kuptuar kryebashkiaku i qytetit ne perendim te kievit refuzon kerkesen ruse per tu dorezuar irpin nuk blihet lufton

Oleksandr Markushyn, kryebashkiaku i periferisë së Kievit, Irpin, thotë se ka refuzuar kërkesën e forcave ruse për të dorëzuar qytetin.

Në një llogari në Telegram të martën, Markushyn tha se kishte marrë një kërcënim për “jetën dhe shëndetin e tij dhe duke kërkuar dorëzimin e plotë të Irpin” një ditë më parë.

“Jam i habitur që këta përbindësha ende nuk e kanë kuptuar – Irpin nuk dorëzohet, Irpin nuk mund të blihet, Irpin lufton!” tha ai.
“Unë kam një kundërofertë për pushtuesit që të largohen nga komuniteti [Irpin] brenda 24 orëve dhe të shpëtojnë jetën dhe shëndetin e disa mijëra rekrutëve rusë, nëna, motra, vajza, gjyshja dhe partnerja e të cilëve i presin në shtëpi.”

Rusët shpallën një armëpushim për zonën e Kievit të martën. Është ende e paqartë nëse një ndërprerje e armiqësive po mbahet rreth kryeqytetit ukrainas.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar akuzoi të hënën forcat ruse për shënjestrimin e korridoreve të evakuimit dhe vrasjen e “disa civilëve” që përpiqeshin të evakuonin Irpin, sipas vlerësimit të fundit të inteligjencës të publikuar publikisht nga departamenti.

Ministria vuri në dukje se për shkak të luftimeve të ashpra, Irpin ka qenë pa ngrohje, ujë ose energji elektrike për disa ditë.

Tetë civilë u vranë në mes të një evakuimi të qytetit, tha kryebashkiaku Markushyn në një deklaratë në Telegram të dielën.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts