“Jam shumë e lumtur”/ U shit nga familjarët te një 55-vjeçar, shpëtohet 9-vjeçarja në Afganistan

Një organizatë për mbrojtjen e të drejtave ka shpëtuar9-vjeçaren Parvana Malik, e cila u shit nga prindërit të saj te një 55 vjeçar.

“Jam vërtet e lumtur”, tha Parvana. “(Bamirësia) më shpëtoi nga burri im dhe burri im është plakur.”
Kujtojmë se muajin e kaluar, CNN raportoi se Parvana dhe disa vajza të tjera të mitura po shiteshin nga baballarët e tyre në mënyrë që anëtarët e tjerë të familjeve të tyre të ushqeheshin.

Në atë kohë, babai i Parvanës, Abdul Malik tha se ajo qante ditë e natë më parë, duke iu lutur që të mos e shiste, duke thënë se ajo donte të shkonte në shkollë dhe të studionte.

Pas një proteste ndërkombëtare Parvana u kthye tek familja e saj.

Organizata jofitimprurëse Too Young to Wed (TYTW) me bazë në Shtetet e Bashkuara gjithashtu ishte përfshirë për të zhvendosur vajzat, vëllezërit e motrat dhe nënat e tyre në një shtëpi të sigurt.

“Kjo është një zgjidhje e përkohshme”, tha Stephanie Sinclair, themeluesja e TYTW. “(Por) në të vërtetë ajo që ne po përpiqemi të bëjmë është të parandalojmë shitjen e vajzave për martesë”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.