Japoni alarm për cunam

15:22 20/03/2021

Tërmeti me 7.2 ballë nuk ka shkaktuar dëme apo të lënduar

Një tërmet me magnitudë 7.2 ballë i shkallës Rihter ka goditur Japoninë. Autoritetet lëshuan një paralajmërim për cunami në brigjet e prefekturës Miyagi.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë tha se tërmeti ishte në një thellësi prej 60 kilometrash në Paqësor, pak larg brigjeve të rajonit Miyagi.

ZyrtarĂ«t thanĂ« se nuk kishte raporte pĂ«r dĂ«mtime ndĂ«rtesash apo tĂ« lĂ«nduar. TĂ« paktĂ«n 200 familje kanĂ« mbetur pa energji elektrike.

Tohoku Electric Power Co njoftohet se mbylli uzinën e saj bërthamore Onagawa. Ky central kontrollonte gjendjen e termocentralit Fukushima Dai-Ichi, i cili u shkatërrua nga tërmeti 2011.

Disa shërbime trenash në rajon u pezulluan gjithashtu si një masë paraprake. Një video e shpërndarë nga NHK tregoi se si u ndie tërmeti në qytetin Sendai në prefekturën Miyagi.

TĂ«rmeti i erdhi jo shumĂ« kohĂ« pasi vendi shĂ«noi dhjetĂ« vjet qĂ« nga tĂ«rmeti vdekjeprurĂ«s me madhĂ«si 9.0 nĂ« 11 Mars 2011, ku vrau mbi 22 mijĂ« njerĂ«z dhe solli nnjĂ« katastrofĂ« tĂ« trefishtĂ« duke shkatĂ«rruar FukushimĂ«n.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.