Japoni, shtim i ndjeshëm i rasteve me COVID-19

Rastet e infektimeve me COVID-19 vazhdojnë të shënojnë një rritje të ndjeshme në Japoni, veçanërisht në Osaka, ku për të pestën ditë radhazi është tejkaluar shkalla e pozitivitetit të Tokios.

Metropoli i dytë i arkipelagut përditësoi sot rekordin e rasteve me 666 infektime të reja COVID-19 në 24 orët e fundit, duke e çuar totalin në prefekturën me të njëjtin emër në 54 096, që nga fillimi i pandemisë.

“Midis 47 prefekturave tĂ« JaponisĂ«, gati 42 kanĂ« raportuar rritje eksponenciale, e krahasuar me javĂ«n e kaluar”, njoftoi Ministria e ShĂ«ndetĂ«sisĂ« nĂ« tĂ« dhĂ«nat e saj.

Edhe një herë, objektet spitalore janë në ankth pas përfundimit të gjendjes së jashtëzakonshme të vendosur më 21 mars.

Në Tokio, u regjistruan 442 infeksione ditore, duke bërë që gjendja e gatishmërisë të vendoset në nivelin e tretë në një shkallë maksimale prej 4, së bashku me prefekturën Hyogo, e tejkaluar vetëm nga Osaka dhe prefektura në veri-perëndim e Miyagi-t.

Urgjenca e tanishme shëndetësore e ka detyruar guvernatorin e Osakës, Hirofumi Yoshimura të kërkojë nga organizatorët e Lojrave Olimpike Tokyo 2020 që të devijojnë rrugën e stafetës Olimpike, e planifikuar për në 13 prill në qytet/ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.