Japonia aprovon përdorimin e ilaçit për artritin reumatoid “Baricitinib” kundër COVID-19

Ministria e Shëndetësisë, Punës dhe Mirëqenies e Japonisë ka aprovuar përdorimin e ilaçit për artritin reumatoid “Baricitinib” në trajtimin e pacientëve me koronavirusin e ri (COVID-19).

Sipas lajmit të transmetuesit publik NHK, ministria aprovoi ilaçin e prodhuar nga kompania amerikane Eli Lily.

Qeveria japoneze kishte aprovuar deri më tani ilaçet “Remdesivir” dhe “steroid dexamethasone” në trajtimin kundër COVID-19.

Hapet “Baricitinib” do të përdoren njëherë në ditë bashkë me ilaçin “Remdesivir” për pacientët e rritur që kanë nevojë për oksigjen shtesë.

Ndërkohë, gratë shtatzëna u këshilluan që të mos i përdorin këto ilaçe.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.