Japonia bllokon sërish një sasi të vaksinës “Moderna”, pasi gjen grimca të zeza në një shishkë

Japonia ka vënë në pritje një pjesë të vaksinës Covid-19 të Modernës pasi një substancë e huaj u gjet në një shishkë. Një farmacist pa disa grimca të zeza në një shishe të vaksinës në Prefekturën Kanagawa, sipas autoriteteve.

Rreth 3,790 njerëz kanën marrë tashmë doza nga ky grup vaksinash. Pjesa tjetër e grupit tani është lënë në pritje. Kjo vjen më pak se një javë pasi Japonia pezulloi përdorimin e rreth 1.63 milion doza Moderna për shkak të kontaminimit. Farmacisti gjeti grimcat e zeza ndërsa kontrollonte për substanca të huaja para përdorimit të vaksinës.

Raportet e mediave lokale thonë se nuk ka asnjë provë deri tani për ndonjë rrezik shëndetësor të shkaktuar nga vaksina potencialisht e kontaminuar. Takeda Pharmaceutical, e cila shet dhe shpërndan vaksinën në Japoni, javën e kaluar kishte vënë në pritje tre tufa të vaksinës pasi u gjetën “materiale të huaja” në disa doza të një serie prej afërsisht 560,000 shishe. Firma farmaceutike spanjolle Rovi, e cila shishet me vaksinën, tha në një deklaratë se një linjë prodhimi në Spanjë mund të ishte shkaku i çështjes. Ai shtoi se po kryente një hetim.

Të martën, ministri i shëndetësisë i Japonisë tha se lëndët e jashtme të gjetura tek vaksinat e Moderna në prefekturën jugore të Okinawa ishin për shkak të gjilpërave të futura gabimisht në shishka. Japonia po përballet me një rritje në rastet e Covid-19. Ritmi i vaksinimit në Japoni ka qenë relativisht i ngadaltë, me pak më shumë se 40% të japonezëve të vaksinuar plotësisht dhe rreth 50% kanë marrë një dozë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.