Japonia do t’i japë fund testeve të COVID për turistët e vaksinuar

Japonia po i jep fund kërkesës së testit të saj para hyrjes për COVID-19 për udhëtarët e vaksinuar plotësisht me të paktën një dozë përforcuese, duke e bërë atë një nga vendet e fundit që e bën këtë.

Vendi, i cili ka zbatuar disa nga masat më të rrepta kufitare që nga fillimi i pandemisë, kishte kërkuar një test negativ PCR të marrë brenda 72 orëve nga nisja.

Kryeministri Fumio Kishida njoftoi të mërkurën se kufizimet do të përfundojnë më 7 shtator.

“Ne planifikojmë të lehtësojmë gradualisht kontrollet kufitare për të lejuar që procedurat e hyrjes të jenë po aq të buta sa ato të vendeve të tjera të Grupit të Shtatë”, tha Kishida gjatë një konference virtuale për shtyp nga rezidenca e tij zyrtare, ku po izolohet pasi rezultoi pozitiv me COVID të dielën. “Ne do të përshpejtojmë përpjekjet tona duke balancuar masat e infeksionit dhe aktivitetet sociale dhe ekonomike duke shkuar sa më shumë që të jetë e mundur.”

Kjo e bën Japoninë një nga vendet e fundit që ka hequr dorë nga testimi para nisjes, me vetëm disa të tjerë që po e mbajnë këtë kërkesë, si Kina dhe Koreja e Jugut.

Kishida njoftoi gjithashtu se periudha e izolimit për personat që rezultojnë pozitivë për COVID-19 do të shkurtohet, por nuk dha specifika. Aktualisht, atyre me simptoma u kërkohet të izolohen për 10 ditë dhe atyre pa simptoma për shtatë ditë.

Megjithatë, kufizimet e tjera në vend do të vazhdojnë të mbeten në fuqi. Japonia do të vazhdojë kufirin e saj prej 20,000 vizitorësh në ditë.

Kishida tha se qeveria po shqyrton rritjen e kufirit ditor për udhëtarët muajin e ardhshëm. Raportet e mediave lokale sugjerojnë se qeveria do të dyfishojë kufirin në 50,000 në ditë.

Deri më tani, vetëm 387,000 njerëz kanë vizituar Japoninë midis janarit dhe majit të këtij viti, sipas Organizatës Kombëtare të Turizmit të Japonisë . Kjo zbehet në krahasim me 31.8 milionë njerëz që vizituan vendin në 2019.

Për më tepër, turistët e huaj lejohen të vizitojnë vetëm si pjesë e një pakete turne me guidë dhe duhet të aplikojnë për vizë. Udhëtarët e pavarur nuk lejohen ende të hyjnë në vend.

Aktualisht, ata që lejohen të hyjnë përfshijnë shtetas japonezë, anëtarë të familjes së banorëve japonezë, studentë ndërkombëtarë dhe udhëtarë të caktuar biznesi.

Është e paqartë se kur do të ndodhë një rihapje e plotë.

Ndryshimet vijnë ndërsa Japonia lufton me një valë të re infeksionesh COVID-19. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë , Japonia konfirmoi më shumë se 185,400 raste të martën. Në fillim të korrikut, vendi po regjistronte vetëm 23,000 raste të reja.

Vdekjet e lidhura me COVID-19 gjithashtu kanë ardhur në rritje. Të martën, vendi regjistroi 269 vdekje, tregojnë të dhënat e OBSH-së. Ndërkohë, në fillim të korrikut, Japonia raportonte nga 10 deri në 15 vdekje në ditë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts