Japonia goditet nga tërmeti, lëkundjet 6.2 ballë tronditin veriun e vendit

Një tërmet me magnitudë 6.2 goditi ishullin kryesor më verior të Japonisë, Hokkaido të dielën, por nuk ka raporte për dëme të rënda apo lëndime.

Pavarësisht tërmetit nuk u dha asnjë paralajmërim për cunami dhe nuk pati raportime për probleme në centralet bërthamore në zonë ose për ndërprerje në furnizimin me energji elektrike ose trena me plumba që qarkullojnë në Japoninë veriore.

Mësohet se lëkundjet tronditën pjesën më të madhe të ishullit, duke përfshirë qytetet Chitose dhe Atsuma, tha agjencia.

Pjesë të Honshu-së veriore, ishullit më të madh të vendit ku ndodhet Tokio, u tronditën gjithashtu, megjithëse kryeqyteti i vendit nuk u prek.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts