Japonia po shqyrton vendosjen e sanksioneve ekonomike ndaj Bjellorusisë

Japonia po shqyrton vendosjen e sanksioneve ekonomike ndaj Bjellorusisë për mbështetjen e saj ndaj pushtimit rus, raporton Reuters.

Duke cituar dy zyrtarĂ«, raporti tha se Tokio do tĂ« koordinohet me qeveritĂ« e tjera tĂ« G7, por nuk kishte detaje tĂ« tjera nĂ« lidhje me specifikat.  Ministria e jashtme e JaponisĂ« nuk pranoi tĂ« komentonte.

Sanksionet e SHBA-së të shpallura tashmë kundër Bjellorusisë përfshijnë 24 individë dhe subjekte bjelloruse.

Pak kohĂ« mĂ« parĂ«, sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, tha se kishte folur me ministrin e JashtĂ«m tĂ« JaponisĂ« pĂ«r “si ne po qĂ«ndrojmĂ« sĂ« bashku me aleatĂ«t dhe partnerĂ«t pĂ«r tĂ« kĂ«rkuar llogari RusinĂ« pĂ«r sulmin e saj tĂ« paligjshĂ«m, tĂ« paprovokuar dhe tĂ« pajustifikuar ndaj UkrainĂ«s”.

“Japonia po ndihmon pĂ«r tĂ« udhĂ«hequr njĂ« koalicion partnerĂ«sh dhe aleatesh nĂ« pĂ«rgjigje.”

Japonia ka njoftuar tashmĂ« sanksione ndaj RusisĂ« pĂ«r pushtimin, dhe kryeministri Fumio Kishida  i cilĂ«soi lĂ«vizjet e MoskĂ«s njĂ« shkelje tĂ« papranueshme tĂ« sovranitetit tĂ« UkrainĂ«s dhe ligjit ndĂ«rkombĂ«tar.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.