Japonia rrezikohet nga vala e katërt Covid-19

23:40 05/04/2021

Varianti britanik tanimë është bërë me dominuesi në të gjithë vendin

Autoritetet shëndetësore japoneze janë të shqetësuar se variantet e koronavirusit po e çojnë vendin drejt një vale të katërt pandemie.

Situata më e keqe paraqitet në Osaka, ku infeksionet shënuan rekorde të reja javën e kaluar, duke bërë që qeveria rajonale të vendosë sërish masat për një muaj.

Varianti anglez është bërë më dominuesi në Osaka duke u përhapur më shpejt dhe duke mbushur shtretërit e repartet intensive.

NjĂ« raport i MinistrisĂ« sĂ« ShĂ«ndetĂ«sisĂ« tregoi 678 raste tĂ« varianteve nga Britania, Afrika e Jugut dhe Brazili ishin zbuluar nĂ« tĂ« gjithĂ« vendin dhe nĂ« aeroporte ku rastet mĂ« tĂ« shumta u rregjistruan nĂ« Osaka dhe prefekturĂ«n Hyogo.

Japonia ka shpallur dy herĂ« njĂ« gjendje tĂ« jashtĂ«zakonshme qĂ« mbuloi pjesĂ«n mĂ« tĂ« madhe tĂ« vendit vitin e kaluar, menjĂ«herĂ« pas Vitit tĂ« Ri teksa vendi u godit nga vala e tretĂ« dhe mĂ« vdekjeprurĂ«se e pandemisĂ«. 

Ndërkaq këtë vit Tokio do të çelë siparin e Lojërave Olimpike Tokio 2020. Hapja e tyre do të bëhet më 23 korrik dhe do të zgjasë deri në 8 gusht.

Vendimi për të ndaluar pjesëmarrjen e publikut të huaj është marrë për shkak të rritjes së infektimeve. Aktualisht Japonia numëron 482,867 të infektuar dhe 9221 kan humbur jetën që nga fillimi i pandemisë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.