Jeff Bezos i shpall luftë plakjes

16:04 06/09/2021

Financon “startup-in” e eksperimenteve pĂ«r frenimin e moshĂ«s

Jef Bezzos i ka shpallur luftĂ« plakjes. Prej mĂ« se njĂ« viti, multimiliarderi amerikan po jep miliona dollarĂ« pĂ«r kĂ«rkime shkencore pĂ«r tĂ« ngadalĂ«simin e procesit tĂ« plakjes tek njerĂ«zit, ende nĂ« pamundĂ«si pĂ«r t’a penguar atĂ« pĂ«rfundimisht e pĂ«r ta bĂ«rĂ« njeriun, tĂ« pavdekshĂ«m.

Por mediat amerikane shkruajnë se ai ka themeluar që prej fillimit të këtij viti një Startap, të quajtur Altos Lab, ku po eksperimentohet frenimi i plakes tek kafshët. Në fokus të eksperimenteve është rikthimi i qelizave gradualisht në gjendjen e tyre fillestare, pra në qeliza staminale.

Në këtë foto të dalë nga laboratori shfaqen dy minj të të njëjtës moshë, ku i majti i është nënshtruar ndërhyrjes eksperimentale dhe shfaqet në gjendje shumë herë më të mirë shëndetësore se i djathti, që është lënë në kushte natyrale të plakjes.

Në ndër objektivat, sipas ekspertëve të fushës së inxhinierisë gjenetike që punojnë në këtë laborator, është ngadalësimi i përfshirjes së organeve nga sëmundjet, prej të cilave ato priren.

Brenda kĂ«tyre muajve, kjo firmĂ« ka grumbulluar mbi 270 milionĂ« dollarĂ« donacione, me synimin pĂ«r t’u shpenzuar nĂ« fushĂ«n e kĂ«rkimit shkencor pĂ«r teknologjinĂ« e riprogramimit tĂ« qelizave pĂ«r kthimin pas tĂ« orĂ«s biologjike tĂ« gjallesave.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *