“Jo më si SHBA e Gjermania”, ish-zyrtari i Bankës së Anglisë: Ekonomia e vendit tani përkrahë Italisë e Greqisë

jo me si shba e gjermania ish zyrtari i bankes se anglise ekonomia e vendit tani perkrahe italise e greqise
jo me si shba e gjermania ish zyrtari i bankes se anglise ekonomia e vendit tani perkrahe italise e greqise

Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar është tani përkrah Italisë dhe Greqisë për sa i përket huave të rrezikshme për huadhënësit dhe politikanët nuk janë të sinqertë për problemet me të cilat përballet kombi, paralajmëroi sot një ish-shef i Bankës së Anglisë .

Ish-zëvendësguvernatori i bankës qendrore, Sir Charles Bean, tha se është ‘e pa sinqertë’ e qeverisë të thotë se trazirat e tregut janë ‘e gjitha një fenomen global’.

Ai goditi sot pasi Jeremy Hunt zëvendësoi Kwasi Kwarteng si kancelar në një përpjekje për të qetësuar tregjet në panik.

Tre javët e fundit që nga mini-buxheti kanë parë valë trazirash, fillimisht në tregun e stërlinës dhe më pas, së fundmi, në bonot qeveritare.

Ministrat kanë qenë të prirur të fajësojnë çështjet, plus krizën më të gjerë të kostos së jetesës dhe rritjen e normave të interesit që ndikojnë në hipotekat, në ngjarjet përfshirë luftën në Ukrainë.

Por Sir Charles i tha Sky’s Sophy Ridge të dielën: ‘Sinqerisht, mendoj se është e pandershme të thuhet se është e gjitha një fenomen global – nuk është ashtu.

“Ka një element global dhe nëse shikon nivelin e përgjithshëm të normave të interesit, ato janë rritur me rreth tre pikë përqindje që nga fillimi i vitit.

Tre të katërtat e kësaj, ndoshta dy të tretat, është bota dhe ajo që po ndodh në Ukrainë, por pjesa tjetër është një fenomen specifik në Mbretërinë e Bashkuar dhe është veçanërisht i zhvilluar që nga mini-buxheti, kështu që sipas mendimit tim është i nxitur qartë nga kjo dhe në thelb, ne kemi lëvizur nga pamja jo shumë e ndryshme nga SHBA-ja apo Gjermania si një propozim për t’u dhënë hua, në duke u dukur më shumë si Italia dhe Greqia.’

Vendet mesdhetare janë parë prej kohësh si ndër më pak të qëndrueshmet në BE, me Athinën që po vuante krizën e saj të borxhit në 2007-88 që çoi në recesionin më të gjatë të çdo ekonomie të përparuar ndonjëherë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts