Jo vetëm ushtarë dhe nëndetëse/ The Mirror: Ura e Krimesë po ruhej nga delfinë të stërvitur para se të shpërthente

Raportohet se përveç ushtrisë dhe armëve bërthamore, flota luftarake e Vladimir Putin përfshin një njësi delfinësh ushtarakë të trajnuar për të sulmuar zhytësit e armikut.

Përpjekjet për luftë të Presidentit rus u tronditën të shtunën kur një pjesë e urës së Kerchit, që lidh Rusinë me Krimenë u copëtua në një sulm të dyshuar ukrainas.

Spekulimet mbi mënyrën e sulmit kanë qenë të ethshme, me disa që sugjerojnë një operacion të fshehtë nga një ekip i specializuar në ushtrinë ukrainase dhe të tjerë duke ngritur mundësinë e një rakete me rreze të gjatë.

Ura e Kerchit ruhej në të gjitha frontet me sisteme të mbrojtjes raketore, avionë luftarakë, anije luftarake, zhytës ushtarakë dhe artileri të rëndë.

Në një video nga kamerat pranë urës, një valë e vogël u duk se rrotullohej nën urë pak para se të shpërthyen eksplozivët, duke nxitur spekulime rreth mundësisë që forcat speciale ukrainase të kenë përdorur një varkë ose dron nënujor për të kryer sulmin.

Ky është pikërisht lloji i sulmit që delfinët e marinës dyshohet se janë trajnuar për të kapur, me raporte se kafshët po patrullojnë ujërat përtej Azov dhe Detit të Zi të gatshëm për të gjuajtur armiqtë.

Ndërsa vendosja e tyre gjatë konfliktit në Ukrainë është e pakonfirmuar, spekulime të mëtejshme mbi përdorimin e gjitarëve u ngritën kur imazhet satelitore treguan se dy hije delfinësh u zhvendosën në bazën detare të portit të Sevastopolit të Rusisë e cila ndodhet në skajin jugor të Krimesë.

Rusia ka një histori të trajnimit të delfinëve për qëllime mbrojtëse, duke përfshirë pastrimin e minave nënujore dhe mbrojtjen e vendeve ushtarake dhe anijeve nga kërcënimi i zhytësve të fshehtë të armikut.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts