Joe Biden bëhet presidenti i parë amerikan që vendos zyrtarisht “Ditën e Popujve Indigjenë”

Joe Biden është bërë presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara që ka shënuar zyrtarisht Ditën e Popujve Indigjenë, duke afirmuar angazhimin e administratës së tij për të mbështetur sovranitetin fisnor dhe duke respektuar të drejtat e njeriut.

Në një deklaratë të premten, Biden tha se Dita e Popujve Indigjenë do të shënohej më 11 tetor  e njëjta datë që festohet Dita e Kolombit.

“Sot, ne njohim elasticitetin dhe forcën e popujve autoktonë, si dhe ndikimin e pamatshëm pozitiv që ata kanë bërë në çdo aspekt të shoqërisë amerikane. Ne gjithashtu rekomandojmë të mbështesim një të ardhme të re, më të ndritshme të premtimit dhe barazisë për Kombet Fisore – një e ardhme e bazuar në sovranitetin fisnor dhe respektimin e të drejtave të njeriut të njerëzve indigjenë në Amerikë dhe në mbarë botën.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.