Joe Biden pranon kolapsin në Afganistan pasi talebanët marrin Kabulin: Detyra e SHBA nuk ishte të ndërtonte një komb

Në një deklaratë për mediat nga Shtëpia e Bardhë presidenti i SHBA, Joe Biden tha se ai dhe ekipi i tij i sigurisë kombëtare kanë qenë “duke monitoruar nga afër” situatën në terren në Afganistan, edhe pse Biden nuk ka dhënë vërejtje para kamerës për këtë çështje për disa ditë.

Biden pranoi se bota tani po sheh një “kolaps të shpejtë” të qeverisë afgane, por ai këmbënguli se misioni amerikan në Afganistan “kurrë nuk supozohej të ishte ndërtim kombi”.

Joe Biden vazhdoi të mbrojë vendimin e tij për të tërhequr të gjitha trupat amerikane nga Afganistani, edhe pasi forcat talebane morën Kabulin dhe bota pa imazhe të afganëve të dëshpëruar që përpiqeshin të largoheshin nga vendi.

“Unë qëndroj plotësisht prapa vendimit tim,” thotë Biden. “Pas 20 vjetësh, kam mësuar në rrugën e vështirë se nuk ka qenë kurrë një kohë e mirë për të tërhequr forcat amerikane.”

Biden tha se ai dhe ekipi i tij i sigurisë kombëtare ishin të qartë për rreziqet e largimit nga Afganistani dhe ai argumentoi se ngjarjet e javës së kaluar demonstrojnë sesi përfshirja e vazhdueshme ushtarake e Amerikës nuk mund të ketë mbështetur përfundimisht qeverinë afgane.

Presidenti amerikan kritikoi udhëheqësit e qeverisë afgane për ikjen nga vendi dhe trupat afgane për refuzimin për të mbrojtur siç duhet vendin e tyre.

“E vërteta është, erdhi më shpejt nga sa kishim parashikuar,” tha Biden.

Joe Biden argumentoi se dështimi i trupave afgane për të mbrojtur vendin e tyre tregon pse ishte rruga e duhur e veprimit për të ecur përpara me tërheqjen e trupave amerikane.

“Eshtë e gabuar të urdhërosh trupat amerikane të mos largohen kur forcat e armatosura të Afganistanit nuk do ta bëjnë këtë,” tha Biden.

Duke i bërë jehonë mesazhit të tij nga fillimi i këtij viti kur ai njoftoi tërheqjen e planifikuar, Biden shtoi:

“Sa gjenerata të tjera të vajzave dhe djemve të Amerikës do të kishit dërguar për të luftuar luftën civile në Afganistan, kur trupat afgane nuk do ta bëjnë këtë?”

Fjala e fundit publike e Joe Biden ishte më 10 gusht , kur ai siguroi se “nuk pendohet” për vendimin e tij për të tërhequr trupat e fundit amerikane nga Afganistani deri më 31 gusht pas 20 vitesh konflikt.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com