Joe Biden rrit numrin e refugjatëve

11:28 04/05/2021

Vendimi erdhi pas kritikave nga agjencitë e azilkërkuesve dhe disa anëtare nga partia

Presidenti Joe Biden ka katërfishuar numrin vjetor të refugjatëve të SHBA-së, disa javë pasi u përball me kritika pasi ai fillimisht vendosi të qëndrojë pranë figurës së epokës Trump.

Presidenti demokrat po rrit kufirin nga 15,000 në 62,500 pas zemërimit nga agjencitë e refugjatëve. Shifra e re prej 62,500 fshin numrin historikisht të ulët të vendosur nga ish presidenti Trump.

Në një deklaratë nga Virxhinia Joe Biden u shpreh se ky vendim është shumë i rëndësishëm për të hequr çdo dyshim në mendjet e refugjatëve në të gjithë botën që kanë vuajtur kaq shumë dhe që mezi presin të fillojnë jetën e tyre të re. Ai deklaroi gjithashtu se kufiri i vendosur nga Trumpi nuk pasqyroi vlerat e Amerikës si një komb që mirëpret dhe mbështet refugjatët.

Vendimi i mĂ«parshĂ«m pĂ«r t’a mbajtur numrin e azilkĂ«rkuesve aq sa ishte ne administratĂ«n e Trump  u bĂ« pĂ«r shkak tĂ« shqetĂ«simeve humanitare dhe se kjo ishte nĂ« interesin kombĂ«tar.Urdhri gjithashtu i hap rrugĂ«n presidentit Biden pĂ«r tĂ« rritur kufirin nĂ« 125,000 refugjatĂ« pĂ«r vitin 2022 qĂ« fillon nĂ« tetor.

Kreu i Shtëpisë së Bardhë hoqi kufizimet në zhvendosjet nga Somalia, Siria dhe Jemeni dhe siguroi më shumë hapësira për ardhjet nga Afrika, Lindja e Mesme dhe Amerika Qendrore.

NjĂ« zyrtar i ShtĂ«pisĂ« sĂ« BardhĂ« i tha agjencisĂ« sĂ« lajmeve Reuters vendimi i Presidentit Biden Ă«shtĂ« i mirĂ« pĂ«r AmerikĂ«n dhe i mirĂ« pĂ«r refugjatĂ«t. Vendimi Ă«shtĂ« pĂ«rshĂ«ndetur nga grupet e refugjatĂ«ve, pĂ«rfshirĂ« Komitetin NdĂ«rkombĂ«tar tĂ« ShpĂ«timit.  QĂ« nga 1 tetori i kaluar, pak mĂ« shumĂ« se 2,000 refugjatĂ« janĂ« pranuar nĂ« Shtetet e Bashkuara.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *