Joe Biden telefonon presidentin kinez

11:52 10/09/2021

Kjo është biseda e dytë mes dy udhëheqësve politikë pas 7 muajsh

Presidenti kinez Xi Jinping  ka marrĂ« njĂ« telefonatĂ« nga homologu i tij amerikan Joe Biden dhe tĂ« dy udhĂ«heqĂ«sit kanĂ« biseduar me njĂ«ri-tjetrin mbi marrĂ«dhĂ«niet dypalĂ«she.

Kjo Ă«shtĂ« vetĂ«m biseda e dytĂ« e tyre  pas shtatĂ« muajsh qĂ« kur Biden mori detyrĂ«n si  presidentit nĂ« muajin Janar.

NĂ« njĂ« deklaratĂ« tĂ« lĂ«shuar nga ShtĂ«pia e BardhĂ« thuhet se dy udhĂ«heqĂ«sit kanĂ« folur  pĂ«r tĂ« siguruar qĂ« konkurrenca mes dy fuqive tĂ« mos nuk kthehet nĂ« konflikt.

Duke i quajtur lidhjet e SHBA -sĂ« dhe KinĂ«s marrĂ«dhĂ«nia mĂ« e rĂ«ndĂ«sishme dypalĂ«she, kreu I shtĂ«pisĂ« tha se SHBA -ja Ă«shtĂ« e gatshme tĂ« zhvillojĂ« njĂ« dialog  tĂ« sinqertĂ« dhe konstruktiv me KinĂ«n.

Presidenti amerikan deklaroi se për të çuar marrëdhëniet SHBA –Kinë në rrugën e duhur duhen shmangur të gjitha keqkuptimet, gjykimet e gabuara dhe konfliktet.

Marrëdhëniet SHBA-Kinë janë të tensionuara për një varg çështjesh, përfshirë tregtinë, spiunazhin dhe të drejtat e njeriut.

SHBA-ja kritikon Kinën edhe për mungesë transparence sa i përket origjinës së koronavirusit, për çështjet që lidhen me Tajvanin dhe për mosmarrëveshjet territoriale në Detin e Kinës Jugore.

TĂ« dy presidentĂ«t ranĂ« dakord tĂ« mbajnĂ« kontakte tĂ« vazhdueshme  dhe tĂ« krijojnĂ« kushte tĂ« favorshme pĂ«r zhvillimin e marrĂ«dhĂ«nieve KinĂ«-SHBA.

Klan Neës

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *