Joe Biden zbulon paketen 1.9 trilione dollare

joe biden

Presidenti i zgjedhur Joe Biden ka zbuluar një plan stimulimi $1.9 tr (trilione dollare) për ekonominë amerikane të koronavirusit përpara se ai të marrë detyrën javën e ardhshme.

Nëse miratohet nga Kongresi, do të përfshinte $ 1tn për familjet, me pagesa direkte prej $ 1,400 për të gjithë Amerikanët.

Propozimi për ndihmë përfshin 415 miliardë dollarë për të luftuar virusin dhe 440 miliardë dollarë për bizneset e vogla.

Z. Biden, ka premtuar të mundë pandeminë që ka vrarë më shumë se 385,000 njerëz në SH.B.A.

Ai bëri fushatë vitin e kaluar duke u zotuar të bënte një punë më të mirë për trajtimin e virusit sesa Presidenti në ikje Donald Trump.

Pagesat e drejtpërdrejta prej 1,400 dollarësh do të vinin mbi 600 dollarë pagesa të parashikuara në një projekt-ligj lehtësimi të miratuar muajin e kaluar.

Propozimi i Z. Biden vjen ndërsa një rritje dimërore e koronavirusit thyen rekorde.

Çdo ditë sjell më shumë se 200,000 raste të reja në SH.B.A. dhe numri i përditshëm i të vdekurve ndonjëherë arrin 4,000.

https://www.botasot.al/

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.