Johnson & Johnson efektive ndaj variantit Delta

14:11 02/07/2021

Studimi i fundit treguar se ofron mbrojtje 85% dhe parandalon shtrimin në spital dhe vdekjen

Kompania farmaceutike Johnson & Johnson ka treguar tĂ« dhĂ«na shpresedhĂ«nĂ«se ndaj variantit Delta dhe llojeve tĂ« tjerĂ«.

Provat  treguan se qĂ«ndrueshmĂ«ria e pĂ«rgjigjes imune pĂ«r marrjes sĂ« vaksinĂ«s zgjati tĂ« paktĂ«n tetĂ« muaj, duke shtuar se vaksina e saj ishte 85% efektive dhe gjithashtu mund tĂ« ndihmonte nĂ« parandalimin e shtrimit nĂ« spital dhe vdekjen.

Identifikuar së pari në Indi, Delta po bëhet varianti global mbizotërues i koronavirusit, sipas Organizatës

Ekspertët kanë vënë re edhe një përmirësim të pacientëve që kanë simptoma më të rënda. Ata që morën vaksinën prodhuan antitrupa të fortë neutralizues kundër të gjitha varianteve.

Prodhuesit e tjerĂ« tĂ« vaksinave duke pĂ«rfshirĂ« Pfizer-BioNTech  , Modern dhe AstraZeneca kanĂ« thĂ«nĂ« mĂ« parĂ« se vaksinat e tyre COVID-19 janĂ« efektive kundĂ«r Deltas. 

Klan News

TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *