Johnson: Të merresh me Putinin, si të negociosh me një ‘krokodil’

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar ka sugjeruar që diskutimet me Rusinë për t’i dhënë fund luftës ka të ngjarë të dështojnë.

Boris Johnson tha se të merresh me presidentin rus Putin është si të bësh pazare me një “krokodil kur e ka këmbën në nofulla”.

Duke folur me gazetarët gjatë një fluturimi për në Indi, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar sugjeroi se Putini mund të shikojë të negociojë vetëm nëse do të kishte fituar një pozicion të fortë në Ukrainë. Por ai paralajmëroi se lideri rus mund të kërkojë më pas të nisë një sulm të ri në kryeqytetin Kiev.

Sa i përket palës ukrainase, Johnson mendoi se presidenti Zelensky dëshironte të shihte forcat ruse të dëboheshin nga Ukraina lindore. Por ai mendoi se Zelensky do të konsideronte të fliste për Krimenë, një gadishull që u aneksua nga forcat ruse në 2014.

Në çdo rast, ai tha se është në dorën e njerëzve që të vendosin për të ardhmen e tyre.

“Asgjë nuk duhet të vendoset për Ukrainën pa Ukrainën,” tha ai

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts